Velká Británie je vlastně už dnes jednou nohou venku z EU.
Británie nemusí zavádět euro. Británie má výjimku ze společné migrační a azylové politiky. Británie není v Schengenu, takže kontroluje vlastní hranice. Na Británii se nevztahuje Listina základních práv EU. A členské státy vrací Británii každoročně většinu jejího čistého příspěvku do rozpočtu EU, to vyjednala kdysi dávno ještě Margaret Thatcherová.
Teď chce britský premiér pro svoji zemi další výjimky. Chce, aby mohly parlamenty členských států zablokovat návrhy Bruselu, a chce, aby Británie nemusela lidem z ostatních členských zemí EU, kteří se v Británii usadí, platit sociální dávky, pokud tam nepracovali a neodváděli daně.
Britové budou brzy o svém členství v EU hlasovat v referendu. Pokud jejich premiér nevyjedná dost ve prospěch Británie, pak budou voliči nejspíš hlasovat pro vystoupení z unie.
Aby Británie další výjimky dostala, musely by s tím souhlasit všechny ostatní členské země. I u nás v České republice se o tom, co se vyjedná, bude hlasovat v parlamentu.
Jsem pro to, požadavkům Velké Británie vyhovět. Ale ne zadarmo! Vyzval jsem dopisem předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku, aby s britskými požadavky souhlasil, výměnou za dvě drobné výjimky pro Českou republiku. Těmi by byla výjimka z migrační politiky (aby nám EU nemohla nařizovat kvóty na přerozdělování migrantů) a výjimka z eura (aby u nás nemohlo být zavedeno euro proti naší vůli).
Jsou to dvě výjimky, které koneckonců Velká Británie už dávno má, tak proč bychom je nemohli mít také my? My dosud žádnou výjimku z pravidel EU nemáme!
Kritizoval jsem premiéra Topolánka, když souhlasil s Lisabonskou smlouvou, která ubrala pravomoci Česé republice a nic jsme za to nezískali. Pak jsem kritizoval premiéra Petra Nečase, když jen tak, aniž by za to pro Českou republiku cokoliv získal, souhlasil s návrhem německé kancléřky Merkelové, aby se změnila Smlouva o fungování EU. Merkelová tehdy potřebovala změnit smlouvu tak, aby země eurozóny mohly založit záchranný fond ESM, ze kterého nyní dotují bankrotující země eurozóny. Nečas mohl tehdy jednoduše říct, že změnu smlouvy rád podpoří, pokud nám dají výjimku ze zavedení eura. To neudělal.
Jednat o výjimkách bude asi už Evropská rada premiérů 18. února. Myslím, že by náš parlament měl co nejdřív jednat o tom, jaký mandát premiérovi na jednání dá a neměl by souhlasit s udělením dalších výjimek pro Británii, aniž by za to Česká republika cokoliv získala. Kdybych byl českým poslancem, takové jednání poslanecké sněmovny bych určitě požadoval.
Pane premiére, vyjednejte pro Českou republiku výjimku z eura a z migračních kvót, teď je k tomu skvělá příležitost. Neprodejte naši zemi levně, jako to dělali naši premiéři dosud.
Petr Mach,
předseda Svobodných a europoslanec