Byl bych velice rád, pokud by zastupitelé městské části Praha Troja vyjádřili změnu postoje svou vůlí na zasedání zastupitelstva městské části, které se koná 18. srpna 2016.
Text dopisu:
Vážený pan Ing. Tomáš Bryknar
starosta městské části Praha Troja
V Praze dne 15. 8. 2016
Vážený pane starosto,
pražská záchranná služba, která příští rok oslaví 160 let svého vzniku, je nejstarší zdravotnickou záchrannou službou svého druhu v Evropě. Od dob, kdy se ranění převáželi na koňských povozech, a krvácení zastavovalo obvazy, které se po použití vypraly, aby se mohly znovu použít, uběhlo mnoho let. Vyvinula se technika, posunula se zdravotnická úroveň zasahujících záchranářů. Z původních dobrovolníků jsou nyní profesionálové, zařazení mezi základní složky Integrovaného záchranného systému ČR.
Za celou historii Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy se nepodařilo najít ani postavit vhodnou budovu, kde by mohla být sloučená kritická infrastruktura organizace, která ke dnešnímu dni čítá 460 zaměstnanců a je dislokována na 21 místech po Praze. Z hlediska řízení provozu výjezdových skupin, výcviku, vzdělávání a logistiky jsou současné prostory již dlouhodobě nevyhovující nejen z hlediska kapacitního, ale zejména bezpečnostního.
Pražská záchranka denně přijme kolem 1 000 tísňových volání a vyjede průměrně k 300 nemocným nebo zraněným Pražanům či návštěvníkům hlavního města. Přestože je Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZS HMP) výkladní skříní přednemocniční péče celé České republiky a její výsledky na poli urgentní medicíny dosahují světových parametrů, bezpečné a důstojné zázemí pro řadové záchranáře i administrativu zoufale chybí již řadu let. V očekávání politiky přislíbené budovy, která by odpovídala dnešním bezpečnostním standardům a současným potřebám neustále se rozvíjející záchranky, se již před dlouhou dobou snažilo vedení ZZS HMP najít vhodné místo, které by svým strategickým umístěním vyhovovalo dnešním nárokům.
Lokalita byla vybírána na základě vyhledávací studie, kde byly hodnoceny parametry jako vhodnost napojení na dopravní infrastrukturu a integrovaný záchranný systém. Z více variant byla vybrána lokalita Troja i z důvodu strategického umístění, velmi výhodného napojení na tunelový komplex Blanka. Projekt, který je schválen, má pravomocně platné územní rozhodnutí i většinu souhlasů pro stavební povolení, respektuje jak potřeby záchranářů, tak i připomínky zastupitelů. Krom stavby samotné, nezatíží běžný provoz záchranné služby žádným podstatným způsobem své okolí. Vzhledem k tomu, že se v plánované budově počítá s nejméně jednou výjezdovou skupinou, bude významným přínosem obyvatelům městské části Praha Troja rychlejší dostupnost zdravotní péče v případě náhlého ohrožení života či zdraví.
Praha je metropolí světového formátu. Je smutné, že v porovnání nejen se světovými metropolemi ale i tuzemskými krajskými zdravotnickými záchrannými službami, je naše pražská záchranka popelkou a výsledek mnoha let hledání vhodného místa a finančních prostředků je ze strany městské části Praha Troja blokován.
Jako radní, do jehož gesce ZZS HMP patří, Vás vyzývám, aby zastupitelstvo městské části přehodnotilo své odmítavé stanovisko, stáhlo svoji žalobu a podpořilo projekt nové budovy pro Zdravotnickou záchrannou službu hlavního města Prahy!
Je nasnadě, že zastupitelé, kteří podpoří, popř. prosadí, tento veskrze bohulibý projekt, budou v očích veřejnosti spasiteli, kteří doslova zachránili záchranku!
S úctou
Ing. Radek Lacko