ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18.06.2014 13:44:48 - qwer

alimenty

Jaký bič byste uplatnila na neplatiče alimentů?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

01.07.2014 10:02:48 - Ing. Radka Maxová
  Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE Dobrý den,

omlouvám se, ale budu velmi stručná, stále se ve svých odpovědích snažím propagovat odpovědnost jedince za svoje činy. Čili v tomto případě naprosto jednoznačně rozmyslet si s kým chci dítě mít a určitě by neškodilo upravit si prostřednictvím notáře práva a povinnosti vůči budoucímu potomku. Jinak se zabývám otázkou, zda-li by za neplatiče výživného neměl převzít odpovědnost stát a ten potom vymáhat dlužné výživné na dlužníkovi. Možná by to bylo účinnější. V příštím půlroce bych ráda uspořádala seminář či kulatý stůl na toto téma ve sněmovně a uvidíme, jaké budou návrhy na řešení. Jinak praktické rady, které jsem našla na webu, posílám v následujícím článku, který, myslím, vystihuje maximum, co se v této situaci dá dělat.

Radka Maxová

Pět rad, jak na alimenty: vyzrajte na výplatu načerno a žádejte úroky

V České republice zůstává každoročně více než 170 tisíc dětí bez výživného, které by měl hradit ten z rodičů, jenž nemá dítě ve své péči. Pokud vám druhý rodič výživné neplatí, mohly by se vám hodit následující tipy od právníka Davida Bascheriho z projektu Ohrožený rodič.

Dlužné výživné trápí zejména matky, dlužníky jsou v 90% muži.

1.      Dlužné výživné můžete začít řešit kdykoliv

"Pokud není rozhodnuto soudem nebo písemnou dohodou rodičů soudem schválenou, pak doporučujeme podat žalobu na určení výživného u soudu v podstatě hned, jakmile rodič přestane platit," radí rodičům právník. Je lepší s nárokem neotálet, druhý rodič by pak mohl mít potíže se splácením vyšší částky a na peníze pro dítě byste čekali marně.

Mnoho rodičů také otálí proto, že nechce narušit křehké vztahy s bývalým partnerem nebo protože se bojí, že o tom řekne dětem. Je proto dobré si uvědomit, že jde o peníze určené na stravu, ošacení a vzdělávání dítěte. Možná se bez nich dokážete uskromnit a vyjít, ale je to fér vůči vašemu potomkovi?

2.      Obraťte se na exekutora

"V momentě, kdy máte pravomocný rozsudek soudu nebo schválenou dohodu o výživném, doporučuji obrátit se na exekutora. Exekutorů je celá řada a pochopitelně je potřeba zvolit exekutora aktivního. Kdykoli máte právo požadovat po exekutorovi zprávu o jeho činnosti a stavu exekuce," vysvětluje právník David Bascheri.

Neplacení výživného v ČR

Odhaduje se, že jde až o 7 miliard korun ročně, které nejsou vyplaceny dětem nebo jejich zákonným zástupcům. Podle statistik Policie ČR v loňském roce byl celkový počet stíhaných osob 13 280, z toho bylo stíháno 1 372 žen, tedy 10,33 %.

Rada, kde takového dobrého exekutora najít neexistuje. Je to stejné jako u řady jiných profesí, například advokátů a lékařů. Zkuste si zjistit reference od známých nebo alespoň na internetu

"Po dohodě s exekutorem zvolíte formu exekuce, která bude nejsnazší, zpravidla exekuce na mzdu povinného. Další formou může být exekuce na movitý i nemovitý majetek, dobře též funguje nově zavedená exekuce na řidičský průkaz," popisuje možnosti vymáhání výživného právník z projektu Ohrožený rodič. Ten nabízí rodičům bezplatnou pomoc při vymáhání dlužných alimentů.

3.      Podejte trestní oznámení

V trestněprávní rovině pak musí rodič neplnit vyživovací povinnost nejméně čtyři měsíce, aby došlo k trestnému činu.  U mnohých rodičů funguje výhrůžka problémů se zákonem jako dostatečná motivace k uhrazení dluhu. Ale pokud tomu tak není, současná právní situace vám příliš nenahrává.

"Výsledkem bude odsuzující rozsudek v trestní věci. I kdyby byl uložen trest odnětí svobody povinnému rodiči, tak ve vězení není povinnost pracovat, a tedy není opět z čeho exekuovat," konstatuje právník. A dodává, že je třeba změnit současnou legislativu například tak, že pro tyto případy bude výživné hradit stát a následně jej vymáhat po povinném sám, aby děti mezitím nezůstávaly na hranici hmotné nouze.

4.      Nerezignujte kvůli výplatě načerno

Mnoho rodičů se potýká s tím, že bývalý partner oficiálně nepobírá téměř žádnou mzdu a peníze různě "odklání".  Podle Bascheriho to však není důvodem neplatit určené, nebo dohodnuté alimenty. Vyživovací povinnost je prioritní a povinný rodič musí dělat jednoduše vše proto, aby ji mohl plnit.

"Podle judikatury Nejvyššího soudu má rodič nedostatečné zaměstnání opustit a hledat takové, kdy bude moci dostát svým povinnostem. Vždy jde o individuální posouzení, neboť pochopitelně v mnoha okresech skutečně práce není, záleží i na schopnostech. Zpravidla však jde o výjimky a spíše se rodič vyhýbá tím, že má minimální mzdu a zbytek mu platí zaměstnavatel načerno. Takové jednání je pochopitelně trestné a může a mělo by být ze stejných důvodů přezkoumáváno i Úřadem práce. V místě, kde obdobný zaměstnanec vydělává například 20 tisíc měsíčně prostě není možné, aby jiný dostával jen minimální mzdu, a jde tedy o zjevný úmysl jedné, či druhé strany buď krátit daně, nebo se vyhnout výživnému, nebo oboje," popisuje právník s tím, že v takovém případě by se měl rodič obrátit s podnětem na příslušný Úřad práce.

5.      Máte nárok i na úroky z dlužných alimentů

Úroky se začínají počítat již prvním dlužným dnem, nezapomeňte je proto připojit ke své žádosti exekutorovi. "Fixní sazba úroků z prodlení se řídí nařízením vlády, záleží tedy na tom, kdy byl dluh splatný," dodává David Bascheri s tím, že podle nového OZ se ale mohou obě strany dohodnout na úrocích v jiné výši. Způsob výpočtu úroků se v posledních letech mnohokrát měnil (bližší informace najdete na stránkách ČNB), poraďte se proto s právníkem či exekutorem.