valorizace stejnou částkou
Dobrý den,kdo se zasadí o to aby valorizovaná částka pro důchodce byla stejná ??Ty s vyššími důchody to nepotřebují a těm kterým přidáte 100 Kč na měsíc to nespasí.Přidáváním tímto tempem tak za 10 let se dočkají zvýšení o 1000 Kč, ale toho už se mnozí ani nedožijí .Není divu že zbytek života tráví v nedůstojných zařízeních pro seniory,protože z důchodů jež jsou jedny z nejnižších si lepší nemohou dovolit. Tento stát dělá pramálo pro lidi,kteří celý život pracovali a špatným hospodařením státu se finančních prostředků dostává jen pro vyvolené,kteří žijí přítomností a nemyslí na další generace,které zadlužují oni NIKOLIV důchodci.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den paní Milová,
Váš dotaz je, z opodstatněných důvodu, rozčilený a já úplně nevím, zda-li chcete, aby všichni dostávali stejně, nebo chcete „zařídit zázračné a spravedlivé řešení“ pro všechny? To opravdu neumím. Řeknu Vám to jinak. Při jednáních se seniorskými skupinami se dostávám do 2 ohňů – jedna upřednostňuje procentuální valorizaci, druhá upřednostňuje valorizaci podle stejné částky. Podívejme se na problematiku ze širšího pohledu: Česká republika má stagnující až klesající porodnost, v zemi žije cca 10,5 mil. obyvatel, přičemž starobní důchod se vyplácí asi 2,3 mil. důchodců + další milión na ostatní typy důchodů, tj. pro více než 3 mil. obyvatel se vyplácí sociální dávky z důchodového pojištění, resp. státního rozpočtu (cca třetina obyvatel této republiky).
Vezmeme-li v úvahu dětskou populaci (v zemi žije od věku 0 - 15 let více než 1,5 mil. dětí - což stále ještě nejsou dospělí vydělávající jedinci) a navíc, podle statistického úřadu existuje ve skupině lidí v produktivním věku cca 1,3 mil. obyv., kteří mají zdravotní problémy.
Takže nám zbývá asi 4,2 mil. obyvatel, kteří by měli vydělat na veškeré nadstavbové výdaje včetně svého soukromého zajištění. Nechci brát lidem právo na slušný důchod a jsem si vědoma toho, že podobnou situaci budu jednou řešit i sama za sebe, ale růst důchodů by se měl odrážet nejen v nějakém "čísle", které momentálně vypadá atraktivně vzhledem k politickým poměrům, ale v koncepci, která v sobě bude zašťiťovat i ostatní aspekty jako např. důraz na to, aby např. mladí lidé měli chuť zakládat rodiny, aby se snižoval státní dluh, aby vzrůstal hrubý národní produkt, exportní vývoz republiky atd. atd. To vše má přece vliv na to, jak se žije a bude žít lidem před tím, co si na sebe budou moci vydělávat a po tom, co už svoje znalosti a schopnosti státu odevzdali.
Nemohu být zodpovědná za lidský vývoj, ale sama za sebe mohu říci, že se ze všech svých osobních sil opravdu snažím najít způsob, jak dosáhnout co nejlepšího řešení nejen ve prospěch lidí v seniorském věku, ale i těch ostatních, výše zmiňovaných.
Radka Maxová