Podmínky nových vládních programů kompenzací by se měly zmírnit a podpora pro podnikatele naopak zvýšit. Na návrh Pirátů se na tom včera usnesla sněmovní komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci při koronavirované krizi. A vyzvala kabinet k úpravě. Piráti a Starostové navrhovali stejná usnesení i při pátečním jednání Sněmovny, vládní poslanci ale návrh smetli. Za současných podmínek přitom na pomoc nedosáhne celá řada firem. Piráti a Starostové vládu k adekvátním kompenzacím vyzývají již od začátku pandemie. Apelovali především na to, aby se programy pomoci odvíjely od propadu tržeb, jak i uvedli ve svém plánu pro boj s koronakrizí „Za pět dvanáct“. To se nakonec povedlo prosadit, nyní je ale podle stran ještě potřeba upravit férově pravidla.
„Situace mnoha firem či živnostníků je po roce pandemie i vládních restrikcí skutečně kritická. Stát je musí efektivně a adekvátně podpořit, což se nyní neděje. Na pomoc z vládních programů Nepokryté náklady a Covid 2021 dosáhnou jen firmy, které měly propad tržeb minimálně 50 procent za leden a únor ve srovnatelném období. Takový limit ale znamená, že hodně firem na pomoc nedosáhne. Žádáme proto vládu o změkčení podmínek na 40 % a předložili jsme jí i konkrétní návrhy dalších úprav. Ty podpořila včera také sněmovní komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci v době Covidu. Potřebu snížit hranici uznal i ministr Havlíček, bohužel vládní kompromis zatím vypadá jinak. Věřím, že vláda tento parametr i na základě usnesení komise ještě přehodnotí,“ popsal pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
„Od počátku pandemie žádáme vládu, aby podnikatelům, kteří byli omezeni při své činnosti nebo jakkoliv jinak postiženi koronavirovou epidemií, poskytla rychlou, účinnou a spravedlivou pomoc. Dostatečné náhrady škod pro malé a střední firmy jsou zásadním faktorem pro udržení zdravé ekonomiky i pro období až epidemie skončí. Drobní živnostníci v regionech byli krizí postiženi až likvidačně a prioritou vlády musí být udržení jejich činnosti i konkurenceschopnosti, protože rozhýbání lokálního podnikání může být zcela zásadní faktor pro obnovu české ekonomiky v postcovidovém období. Zatím však vláda právě na nich šetří, zatímco jinde rozdává, a to je špatně,” upozornila poslankyně Starostů a nezávislých Věra Kovářová.
„Padesátiprocentní limit, který schválila vláda, by vyřadil velké procento podnikatelů zejména z oblasti gastro, kteří se snaží i nadále bojovat se zákazem vstupu zákazníků na provozovny prostřednictvím výdajového okénka. Jedině snížením limitu pro vstup se alespoň trochu narovná současný stav, kdy podnikatelé z oblasti maloobchodu a služeb musí být bez věcného odůvodnění uzavření. Přitom továrny, kde dochází vedle rodiny k největšímu procentu nákazy, stále fungují bez omezení. Cílem nás všech je zdraví obyvatel, nicméně pokud vláda neposkytne dostatečné kompenzace, zapříčiní likvidaci několika sektorů podnikání v České republice,“ uvedl i senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.
„Piráti už měsíc vládu vyzývají, ale upravila nový systém kompenzací. Nejde jen o snížení limitů pro vstup. Žádáme také, aby stát hradil v programu Covid nepokryté náklady až 70 procent a mikropodnikům 90 procent stálých nákladů, a ne pouze 60 procent. Podpora v programu Covid 2021 by se měla zároveň zvednout z 500 korun na 800 koruna na jednoho zaměstnance. V pátek jsme také toto usnesení navrhovali ve Sněmovně na mimořádné schůzi k nouzovému stavu, bohužel neúspěšně. Jsme tak rádi, že sněmovní komise naše požadavky potvrdila jako smysluplné a sama k jejich přijetí vyzvala vládu,“ doplnil pirátský poslanec Martin Jiránek.