S těmito reakcemi nejde než plně souhlasit. Určitě se za potencionální dodavatele mohutně lobuje a určitě tyto aktivity neprovádí žádný Franta z Horní Dolní. Nicméně to nepokládám za překvapující. Lobbing je naprosto běžná činnost, se kterou se každý z nás denně potkává i v běžném životě. Mimořádná je pouze zakázka, o kterou při výběru dodavatele dvou nových bloků Temelína jde. Lze předpokládat, že takové mohou být i aktivity lobbistů. Za podstatně důležitější ale pokládám jak od této zakázky odizolovat korupčníky. V tisku diskutované korupční kauzy ve kterých figurují i špičky českého politického a společenského života jsou děsivé. Například informace o výstavbě tunelu Blanka v Praze publikované na iDnes a Lidovkách.
- na začátku výstavby měla Blanka stát 26 miliard korun, což postupně nabobtnalo na 38 miliard. Nyní se magistrátu hlavního města Prahy podařilo seškrtat náklady aspoň o 2 miliardy. V takové fázi rozestavěnosti celého komplexu to považuji takříkajíc za zázrak, komentoval pražský primátor B. Svoboda.
- ze závěrečného účtu je jasné, že Blanka neměla nikdy stát 21 miliard korun, dokonce ani 26 miliard, které v roce 2007 garantoval někdejší primátor Pavel Bém.
- auditoři nedostali dokumenty, které by potvrzovaly náklady ve výši 3,8 miliardy korun. Analýzu zpracovala a 11. 8. 2011 předložila společnost White&Case. Mezi základní zjištění právní analýzy patří nedostatečná kontrola magistrátu nad průběhem stavby a nevypisování veřejných výběrových řízení v případě víceprací.
- auditoři také poukazují na fakt, že Blanka měla být dostavena v březnu 2011. Nebyl jim ale předložen žádný dokument, který by termín prodloužil.
Jednoduše řečeno. Magistrát rezignoval na kontrolu postupu výstavby, kontrolu termínu a finančního čerpání. Celá stavba bude o 10 miliard korun dražší a zprovozněna má být místo v březnu 2011 v květnu 2014.
Co je nejvíce zarážející je jakási míra samozřejmosti a lhostejnosti nebo rezignace. Nikde jsem se nedozvěděl nic o žádné osobní zodpovědnosti, konkrétním zavinění ani trestu.
V této atmosféře to ČEZ a.s. s výstavbou nových bloků Temelína nebude mít vůbec jednoduché. Nevíme dosud jaká bude cena dodávky. Ta bude známá s ukončením výběrového řízení. Spekuluje se o ceně mezi 200 – 300 miliardami korun a tato cena i samotná podstata výstavby jaderné elektrárny ve srovnání s tunelem Blanka ukazuje co nás může, pokud ČEZ a.s. nebude postupovat zcela jinak, čekat.
Co s tím? Jaká máme mít očekávání a požadavky aby se situace neopakovala?
a) Primárně je nutné, aby s vybraným dodavatelem byl uzavřen precizní kontrakt, který v maximální míře eliminuje vícepráce při garanci pevné ceny a garanci termínů dodávky. Stejně tak smluvně by měl tento kontrakt garantovat smluvní pokuty za nedodržení obsahu i termínů.
b) Je nutné požadovat, aby ČEZ a.s. byl plně připraven na detailní kontroly průběhu výstavby a byl plně kvalifikovaným oponentem vybrané dodavatelské firmy ve všech fázích výstavby. Toto není klíčové pouze pro dodržení ekonomiky celé akce, ale zvláště kvality dodávek s vazbou na zajištění klíčového faktoru - maximální jaderné bezpečnosti.