Vláda Německa poskytla své záruky na několik projektů, které realizuje nebo které hodlá realizovat francouzská státní korporace Areva, případně se jich alespoň účastní. Stojí za připomenutí, že Areva nyní bojuje s konsorciem Škoda JS-Atomstrojexport-OKB Gidropress a americkou Westinghouse o zakázku na dva bloky českého Temelína. Řada projektů, na kterých pracuje s podporou německé vlády, se však potýká s vážnými potížemi, a některé nesplňují současné bezpečnostní požadavky. Německá vláda tak štědrým gestem přenechává jiným zemím velmi problematické zakázky.
To, že Německo dává své záruky na francouzské projekty, pravděpodobně znamená, že mezi vládami a průmyslovými elitami dvou zemí existují kuloární dohody, ať už psané nebo nepsané. Jak se to může projevit na průběhu temelínského tendru?
Pro Čechy se to projeví zásadně takto:
- V případě, že Areva soutěž vyhraje, ani ČEZ, ani česká vláda nebudou moci oficiálně požadovat lokalizaci výroby (předání části zakázek českým firmám), protože to přímo zakazují zákony Evropské unie (coby státní protekcionismus);
- Ve dvou se to lépe táhne. Francouzi a Němci mohou společně tlačit na českou vládu ve věci jaderné energetiky, přičemž Německo bude «ten ekovyděrač», který požaduje uzavření Temelína a Dukovan, zatímco Francouzi se postaví do role «jaderného ochránce», který nabídne Čechům podporu a ochranu v Bruselu.
- Hlavní součásti nových bloků budou vyráběny ve Francii a Německu, většina českých firem bude jednoduše hozena přes palubu. To je pochopitelné, německá vláda přece nedává své státní záruky, aby vytvořila nová pracovní místa v České republice. Plzeňská Škoda JS, která už splnila řadu zakázek pro Francouze, je potenciální výjimkou, která ale v tomto případě jen potvrzuje pravidlo, navíc dividendy stejně odcházejí ruským majitelům firmy.
- Nejsou zaručena ani pracovní místa pro stavební firmy. Nikdo nemůže oficiální cestou bránit Arevě v tom, aby si do Čech přivezla polské či bulharské dělníky a montéry, kteří už budou mít zkušenosti se stavbou systémů EPR ve Finsku a ve Francii.
V konečném výsledku je možné faktické obnovení staré francouzsko-německé jaderné aliance Siemes-Areva, který bude mít ve Starém světě zcela monopolní postavení, uzavře Evropu před ruskými, americkými a dalšími dodavateli a prakticky zadupe všechny menší podniky. To opravdu chceme?