V Berouně se 10. a 11. září uskutečnily jubilejní XX. hrnčířské trhy, které získaly postupně celorepublikový věhlas.
„Hrnčířské trhy se staly nejen tradičním místem pro nabídku berounské a další keramiky, ale i místem pro prezentaci poctivé ruční práce řady zajímavých výrobků, místem setkávání a místem kultury. Také letos je navštívilo určitě tisíce lidí, kteří stejně jako já obdivovali naše řemeslníky,“ ocenil trhy radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek po své nedělní návštěvě.
Rostoucí věhlas potvrzuje i nárůst domácích a zahraničních vystavovatelů a i návštěvníků. Již dávno nestačí Husovo náměstí, trhy se rozlézají i do okolních uliček.
Vlastní jarmark řemesel připravilo pro návštěvníky proslulých berounských hrnčířských trhů i Muzeum Českého krasu. Pod širým nebem v prostorách expozice Geopark Barrandien se představila řada vystavovatelů, u kterých návštěvníci obdivovali nabídku výrobků knihařské dílny, koření, bižuterie, oblečení nebo hraček. Jako každý rok i letos doplnily jarmark stánky chráněných dílen Středočeského kraje.
Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně.