„O kotlíkové dotace je stále mezi obyvateli Jihomoravského kraje zájem, vyčerpáno je zatím zhruba 65 procent celkové částky, je tedy možné uspokojit další žádosti. Krajský úřad prostřednictvím starostů obcí požádal o zveřejnění této informace směrem k občanům a stále nabízíme již osvědčený administrativní servis, kdy při sběru žádostí je k dispozici místnost s výpočetní technikou a asistencí našich pracovníků,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.
„V této vlně nově existuje možnost kombinovat kotlíkové dotace s programem Nová zelená úsporám. Úspěšní příjemci kotlíkových dotací mohou letos požádat také o finance na zateplení domu z tohoto programu. Pokud splní podmínky programu a dotaci obdrží, získají k ní navíc bonus až 40 tisíc korun,“ řekl krajský radní Petr Hýbler.
Výše podpory na jeden dílčí projekt fyzické osoby se pohybuje mezi 75–80 % dle typu pořizovaného zdroje, maximální výše dotace může být ve výši 127 500 korun. Zbytek výdajů je financován z finančních prostředků žadatele, resp. konečného uživatele. Účelem podpory je výměna stávajících kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v rodinných domech s cílem dosažení pozitivního přínosu pro životní prostředí. Žádosti jsou podávány elektronicky s následným doložením listinné verze včetně příloh. Kompletní podmínky podpory jsou popsány v dotačním programu a výzvě na webových stránkách Jihomoravského kraje v části Kotlíkové dotace (ZDE), případně se lze obrátit telefonicky či e-mailem na projektové manažerky (kontakty jsou uvedeny na zmíněné webové stránce).
Projekt navazuje na program s názvem „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji“ a jeho cílem je snížení emisí z lokálního vytápění domácností prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva za nové ekologické zdroje. Do roku 2020 kraj předpokládá v rámci druhé vlny kotlíkových dotací výměnu 1 412 stávajících kotlů, vyčerpána by mohla být částka ve výši 135,6 milionu korun.