sledování
Má podle vás policie právo, ve velkém sledovat provoz na internetu například tak, že by si měla nechat na míru připravit viry, které by pak rozesílala na vybrané weby? K čemu je taková práce policie pro občany přínosem?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Pokud je to v souladu s českými zákony (zejména s Listinou základních práv a svobod a s trestním řádem), pak to je v pořádku, protože smyslem takového sledování musí být pouze a jen snaha o zajištění zásadních důkazů pro trestní řízení, a to pouze u těch nejzávažnějších zločinů. K tomu navíc specializovaní policisté musí mít příkaz soudce. Soudce přezkoumává, zda je takové sledování provozu na internetu zákonné a důvodné. Nemůže tedy v žádném případě jít o svévolnou činnost policistů či o tzv. policejní provokaci.
V opačném případě by se policisté dopustili zejména trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 239 trestního zákoníku (= TrZ), ale i dalších trestných činů, resp. zločinů, jako například: porušení tajemství dopravovaných zpráv (§ 182 TrZ), neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací (§ 230 TrZ) a v souvislosti s tím i trestných činů opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat (§ 231 TrZ), porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí (§ 183 TrZ), a následně např. i trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji dle § 180. A samozřejmě i další trestné činy dle způsobu použití, resp. zneužití.
„A k čemu je taková práce policie pro občany přínosem?“. Chci věřit, že vše probíhá v souladu s českým (ústavně)právním pořádkem - a pak je samozřejmě přínosem pro občana ochrana České republiky a našich občanů před zvlášť závažnou kriminalitou – a (snad) následné přísné potrestání pachatelů…