JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
0,90
muži 60%
ženy 39%
18+ 14%
26+ 21%
38+ 42%
50+ 21%

Průměrná známka je 0,9. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18.06.2014 18:02:05 - michaelapusakova

volby

Sobotka se nechal slyšet, že bude rád, když strana v senátu obhájí 9 mandátů. Jak to vidíte vy? Jste sice bezpartjní, ale kandidujete přeci za ČSSD, nebo ne? A kdo podle vás získá těch zbylých téměř 20 mandátů?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

21.06.2014 8:39:49 - JUDr. Miroslav Antl

Tak to nám pan premiér moc nevěří. To mi připadá jako pesimistická předpověď – a zajímalo by mne, s kým tedy vedení ÚVV ČSSD z 27 kandidátů počítá…

Při minulých volbách (před šesti lety) jsem byl totiž na základě drahých výzkumů, objednaných tehdejším generálním volebním manažerem Jaroslavem Tvrdíkem, z 27 kandidátů do Senátu Parlamentu ČR na posledním místě, tj. prakticky bez šancí, a nakonec jsem skončil v pořadí třetí. Takže je možné, že se mnou (jako s nestraníkem) opět nepočítají, ale přesto za ně kandiduji – a snad budu tím desátým já… J

Pokud jde o to, kdo zvítězí v senátních (i v komunálních) volbách, vše stále ukazuje na to, že vyhrát by mělo hnutí „ANO, bude líp“. A tak by mělo dojít i k rozdělení senátních mandátů, takže 10 pro ČSSD, pro ANO 13 a zbývající 4 pro nezávislé kandidáty J 

Stále však věřím, že senátory a komunální politiky budou lidé volit podle konkrétních osobností/kandidátů – a nikoliv podle stranické příslušnosti.

Horní komoře českého Parlamentu by více slušela sestava nestraníků – a zejména změna poměru povolání, resp. souběžných zaměstnání/profesí, senátorů, když Senát Parlamentu ČR, ač je považován za „ústavní pojistku“ a je „kontrolorem či opravářem legislativy“, trpí akutním nedostatkem právníků. Jsme tam totiž jen 4, což je pouhých 5% senátorů. Naproti tomu je tam jasná převaha současných a bývalých starostů/místostarostů a primátorů, popř. hejtmanů/místohejtmanů, jichž je celkem 34, tj. přes 41%. I lékařů tam máme podstatně více než právníků, když jsou pro občany důvěryhodnější, než právníci. Lékařů, kteří jsou současně senátory, je v Senátu PČR celkem 14, což je cca 17% - a učitelů je ještě více, a to bývalých, či dosud vyučujících (ostatně mezi ně patřím i já J). „Profesionálních politiků“, kteří jsou v Senátu PČR již několikeré období či bývalých poslanců, kteří „postoupili“ z dolní komory do horní je rovněž 17%...

A tohle se samozřejmě projevuje i při projednávání návrhů zákonů a novel. Proto nemá moc šancí na úspěch v Senátu PČR novela Ústavy ČR, posilující postavení NKÚ v kontrolní činnosti, neboť umožňuje kontrolu úřadů územních samosprávných celků (obcí a krajů). Podobně to může dopadnout i při projednávání (a hlasování) u návrhu zákona o registru smluv aj.

Ostatně klasickým příkladem je včerejší rozprava na naší senátní plenární schůzi, kde v rámci projednávání novel trestně právních předpisů starostové a bývalý hejtman předložili pozměňovací návrh, který se projednávané věci vůbec netýkal. V rámci novely trestního zákoníku se totiž projednávalo doplnění výčtu trestných činů, týkajících se dětské pornografie a trestnosti „navazování nedovolených kontaktů s dítětem“. A skupinka senátorů se domáhala uzákonění účinné lítosti (tedy zániku trestnosti) zejména pro starosty a hejtmany pro trestné činy, resp. zločiny, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU s tím, že v případě zjištění těchto úmyslných podvodných jednání (např. kontrolou finančního úřadu) ze strany označených úředních osob, by mělo zcela postačovat vrácení dotace podvodníkem. Samozřejmě šlo o tzv. přílepek, který v Poslanecké sněmovně neprošel - a s novelou vůbec nesouvisel, ale hlavně by tato příp. změna měla znamenat zvýhodnění pro omezený počet úředních osob, kteří o dotacích rozhodují a pracují s nimi. Takže opět nešlo o občana, ale pouze o privilegovanou skupinu osob. V tuto chvíli senátoři nezastupovali občany, ale měli starosti především o sebe jako starosty.

Doporučuji Vám přečíst si stenozáznam či shlédnout videozáznamy z tohoto jednání:

http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasovani?action=steno&O=9&IS=5298&D=19.06.2014#b15038

Tento návrh naštěstí neprošel díky přítomným senátorům za ČSSD (mezi nimiž jsou rovněž starostové a exhejtmani), kteří se zachovali velice rozumně a až na jedinou výjimku se nepřidali k těm, kteří nerespektují legislativní pravidla a starají se především o vlastní zájmy.

 

JUDr. Miroslav Antl

senátor