S návrhem přichází skupina poslanců ODS. Reagují tak na praktické obtíže, se kterými se české úřady a stát dlouhodobě potýkají. „Není dnes výjimkou, že se občanovi cizího státu nedaří doručit aktuální dokumenty, vyžádat si od něj potřebné podklady nebo ho informovat o jeho povinnostech. To vede v praxi k nedorozuměním a problémům na obou stranách. Zavedení povinné datové schránky vzájemnou komunikaci zrychlí a zefektivní,“ je přesvědčený hlavní předkladatel novely Pavel Staněk, poslanec a člen sněmovního ústavně-právního výboru. Podle něj se tak současně předejde pochybnostem, zda úřady přistupují k cizincům stejně jako k tuzemským příjemcům sociální pomoci.
„Kromě toho odpadne také riziko zpoždění nebo ztráty poštovních zásilek a s tím spojené problémy. Je to proto opatření, které přinese výhody nejen úřadům, ale i samotným cizincům. Nebudou se muset obávat například toho, že kvůli chybnému nebo pozdnímu doručení něco nestihnou nebo promeškají stanovené termíny,“ doplňuje Jan Bureš, poslanec a člen sněmovního rozpočtového výboru. Bureš věří, že se pro novelu najde v Poslanecké sněmovně průřezová politická podpora, aby mohla začít platit už od příštího roku.
Podle současných pravidel stanovených zákonem č. 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů pro zřizování datových schránek fyzických osob je datová schránka automaticky zřizována pouze podnikajícím fyzickým osobám a fyzickým osobám v konkrétních povoláních (např. advokáta či daňového poradce).