02.07.2012 19:26:05
Pospíšilův Jurečko není žádný Don Corleone, jen takový kmotříček
Odpověď Romanu Jurečkovi.
Nejsem však udiven, že je Jurečko udivený. Potvrdil tím pouze pověst člověka, který je mistrem zákulisních dohod a jednání. Vlastně byl. Až do chvíle ohrožení "jeho" Jiřího Pospíšila, v zájmu zachránit, co jde, nešetřil ostrými slovy v médiích ani na adresu premiéra Nečase.
Jen veřejné a jasné postoje chybí. Vytýká mi, že ho vtahuji do sporu o podobu zrušení anonymních akcií. který vedu s vicepremiérkou Peake v souvislosti s jeho majetkem.Od politika jako je Roman Jurečko, který tak důrazně protestuje, že není mužem v pozadí, bych spíš očekával jasné stanovisko.
Marně, stejně jako od řady dalších v ODS. Myslím, že jediným transparentním řešením je zrušení anonymních akcií a vím, že jen ten, kdo nechce, nebo nemůže přiznat v plném rozsahu svůj majetek, s tím nesouhlasí. Jakýkoliv jiný postoj je jen hledání právních kliček
Mistrovsky to dokázal právě Jiří Pospíšil. Tvrzení, že jde o pokus, jak Jurečka vtáhnout do této přestřelky mezi oběma dřívějšími křídly VV, pak stojí jen za smutný úsměv. Do poměrů ve VV vstoupil jako první Jurečko s Petrem Tluchořem. Nezdařilým pučem, to nejsou moje tvrzení , to jsou závěry soudce Šotta. A jen pro pořádek: ve VV nejsou a nebyla dvě křídla. VV jsou jen jedny. Pak už je jen skupina přeběhlíků, která pod značkou LIDEM slouží Nečasovi a TOP 09. Premiér byl při „vstupu“ do VV mnohem obratnější než kmotr Jurečko. Ostatně aby ne... Nabízel přímo ministerské posty.
Vadí prý i moje nálepkování Jurečka jako kmotra. V odpovědi připomíná, že je řádně zvolený místopředseda krajské i okresní ODS a předseda představenstva Plzeňské teplárenské. Nikdy jsem mu neupíral jeho oficiální funkce. Jen jsem používal významovou zkratku. Takto výraz kmotr označili soudci Nejvyššího správního soudu. Ačkoliv podle nich není zcela neutrální, umožňuje rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému, a nelze ho a priori považovat za hanlivé či nedůvodně výrazně snižující vážnost osoby.
Chápu však, proč se Romanu Jurečkovi nelíbí. Moderní "kmotr" není žádný velký kápo Don Corleone. Je však představitelem systému, který má k demokracii hodně daleko. Dávno už nejde o černé duše. To se nenosí. Stovky členů v základních organizací ODS se s tím setkávají na každém kroku. O volbách rozhoduje skupina poslušných a loajálních, často zaměstnanců či jinak ekonomicky závislých spolustraníků, "přátel" kmotra. Skupina dostatečně velká, aby ji nemohl už nikdo nikdy přehlasovat. Kmotříček zato rozdává a rozhoduje. O místech na kandidátkách, o drobných i velkých v představenstvech i dozorčích radách, malé nebo větší zakázce z veřejných prostředků.
Ostatně zeptejte se poslance Doktora, zeptejte se bývalých plzeňských primátorů od Proska, přes Kalouse až k Rödlovi, jaká mašinérie hlasů je škrtla z kandidátek. Či proč stačilo, aby jim jeden člověk oznámil, už 14 dní před sestavením kandidátky, že na ni nebudou a stalo se.
Jistě, mohli se také obklopit "svými" lidmi, mohli vést válku o to, kdo sežene víc poslušných. Jen měli jinou představu o politice jako službě veřejnosti. A chyběl jim na to žaludek. Tohle měl na mysli Mirek Topolánek, když hovořil o kmotrech? A lze se divit, že se to pojmenování nelíbí Romanovi Jurečkovi? Budu ho ve veřejných diskusích používat dál.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout