Velká Británie je i po brexitu jedním z nejdůležitějších partnerů České republiky v zahraničí. O tom přijel ujistit ministra zahraničí Raaba šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. „I s ohledem na historické kontakty nebo po silné podpoře Britů po Vrběticích je jasné, že Česko má za kanálem La Manche silného a stabilního partnera, na kterého se můžeme vždy spolehnout. Ostatně i v NATO zůstáváme s Británií na stejné palubě a potýkáme se s obdobnými výzvami. Naším úkolem je prohlubovat spolupráci na všech úrovních,“ řekl ministr Jakub Kulhánek po jednání se svým protějškem.
Ministři se dohodli na přípravě rámcové dohody o spolupráci a pravidelných konzultacích mezi oběma ministerstvy zahraničí. Dohodu chtějí oba ministři podepsat co nejdříve. Hovořili také o připravované smlouvě o policejní spolupráci, která by umožnila snadnější výměnu informací a obecně usnadnila boj s organizovaným zločinem. Ministr Kulhánek pozval svého kolegu na návštěvu České republiky, na okraji chystaného setkání ministrů zahraničí V4 a Velké Británie. „Jsem moc rád, že se britský ministr Raab hlásí ke svým českým kořenům, a proto jsem mu daroval knihu o Plzni, kde pobýval jeho otec,“ doplnil ministr Kulhánek.
Ve Velké Británii žije přibližně 100 tisíc českých občanů, kteří se po brexitu musejí registrovat v systému pro občany EU, pokud chtějí v zemi setrvat. I proto byla v minulých měsících rozšířena konzulární služba a zastupitelský úřad v Londýně posílil své kapacity na výkon agendy sociálních věcí.
Šéf české diplomacie přivezl do Londýna český pas prvnímu česko-britskému členovi parlamentu (Sněmovny lordů) Alfredovi Dubsovi. Ten byl jedním z Wintonových dětí, který v roce 1939 přicestoval z Československa do Anglie a dodnes zde žije se svou rodinou. Vystudoval ekonomii a ve Sněmovně lordů se zaměřuje na pomoc dětským uprchlíkům, lidská práva a také na posilování dobrých vztahů mezi ČR a Velkou Británií. „Bylo mi velkou ctí přivézt dnes český pas pro lorda Dubse, jehož celoživotní práce i toho, jak dokázal svůj osud přetavit do práce pro znevýhodněné, si velmi vážím,“ uvedl Kulhánek.
Tématem jednání v Londýně byly i další oblasti spolupráce, např. v oblasti vědy a výzkumu, bezpečnosti nebo obchodních vztahů. „Naši exportéři se úspěšně adaptovali na nové podmínky stanovené dohodou o obchodu a spolupráci, která vešla v platnost na začátku tohoto roku. Věřím, že česko-britské obchodní vztahy budou dále vzkvétat,“ uvedl Jakub Kulhánek.
S Lordem Kinnoullem, předsedou výboru pro EU ve Sněmovně lordů, jednal o budoucnosti spolupráce Evropské unie a Velké Británie, např. studentské mobilitě nebo o spolupráci v evropském sousedství. Společně také uctili padlé československé a britské piloty u památníku RAF.