Jakub Kulhánek, MA

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.11.2021 21:09:00

Nemůžeme přihlížet, jak nelegální těžba ohrožuje přístup občanů k pitné vodě

Nemůžeme přihlížet, jak nelegální těžba ohrožuje přístup občanů k pitné vodě

V úterý 9. listopadu 2021 proběhlo v Lucemburku u Soudního dvora EU ústní jednání v hlavním řízení k o žalobě ČR proti Polsku v souvislosti s těžbou hnědého uhlí v dole Turów.

 Českou republiku zastupoval vládní zmocněnec a náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Cílem žaloby ČR je přimět Polsko k řešení negativních dopadů těžby na české území a české občany.

Dnešnímu řízení jednání předcházela série kroků, kterými se Česká republika rozhodla reagovat na dramaticky se zhoršující situaci v okolí dolu do doby, než Soudní dvůr EU rozhodne o samotné žalobě. Již v únoru 2021 podala Česká republika žádost o předběžné opatření. Soudní dvůr EU v té souvislosti rozhodl, že těžba musí být okamžitě pozastavena. Polsko ovšem tento postup nerespektovalo, a ČR proto zažádala o penále, které následně soud Polsku udělil.

„Vzhledem k našim velmi dobrým vztahům s Polskem mě netěší, že celá věc došla až k Soudnímu dvoru EU. Nemůžeme ale přihlížet tomu, jak nelegální těžba ohrožuje přístup českých občanů k pitné vodě. ČR měla vůli dohodnout se mimosoudně, to se bohužel nepodařilo,“ řekl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

„I přes současnou situaci jsem ale přesvědčen, že česko-polské vztahy nelze omezovat jen na otázku Turówa. Rozšíření dolu v Turówě není otázkou politickou, ale odbornou a technickou,“ dodal šéf české diplomacie.

ČR dnes prostřednictvím vládního zmocněnce Martina Smolka vysvětlila, v čem spatřuje porušení unijního práva ze strany Polska při rozhodování o povolení další těžby od 1. května 2020.

„V dole Turów probíhá k dnešnímu dni již 18 měsíců ilegální těžba. Navíc od 20. května probíhá tato těžba, ačkoli ji předběžné opatření Soudního dvoru EU zakazuje. Stále jsme připraveni žalobu stáhnout a vyrovnat věc mimosoudně, nicméně Polsko nám dodnes nebylo schopné předložit podmínky, které by garantovaly jak ochranu životního prostředí, tak bezpečný přístup českých občanů k pitné vodě,“ shrnul důvody žaloby Martin Smolek.

Rozsudek Soudního dvora EU lze očekávat přibližně za pět měsíců.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama