ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.07.2011 10:27:48

K dosavadním 751 europoslancům přibude dalších 25. Budou je volit i Češi

K dosavadním 751 europoslancům přibude dalších 25. Budou je volit i Češi

V příštích eurovolbách v roce 2014 budou mít čeští občané vedle 22 českých europoslanců možnost volit i 25 "panevropských" europoslanců. Počítá s tím návrh, který by měl dnes podle očekávání schválit Evropský parlament.

"V praxi to bude vypadat tak, že každý volič bude mít k dispozici dva hlasy. Jedním bude volit některou z domácích politických stran, druhým bude moci vybírat mezi nadnárodními kandidátními listinami evropských politických stran", vysvětluje převratnou novinku europoslanec Jan Březina. Podle něj musí být tito "nadnárodní" kandidáti vybíráni evropskými politickými stranami, představovat aspoň třetinu členských států EU a zajišťovat rovnováhu pohlaví. V případě nadnárodních kandidátních listin přitom bude volebním obvodem celé území EU.

"Jednotný evropský volební systém je dobrá myšlenka, která ale bohužel předbíhá politickou i společenskou realitu. Je zřejmé, že v současné době neexistuje evropský politický národ, který by projevoval svou vůli jednotným způsobem v eurovolbách, a evropské politické strany jsou spíš diskusním fórem než sevřenými organizacemi usilujícími o získání politické moci. V tomto kontextu se mi rozhodnutí o 25 nových europoslanců jeví jako umělý krok, který nevychází zdola, z potřeb a přání voličů, ale odráží přání skupinky eurofederalistů, kteří se stůj co stůj snaží posouvat EU k federálnímu státu s jednotným politických a volebním systémem", odhaluje svůj názor na uvedené změny Březina.

"Výsledkem složitého manévrování mezi eurofederalistickými představami a národními realitami je kočkopes, který spíše ještě prohloubí nedůvěru občanů k institucím EU, než by ji zmírnil", kritizuje návrh Březina, který mu vyčítá nedotaženost a nedomyšlenost.

"Přijaté řešení zůstává v mnoha ohledech na půli cesty. Nezaručuje, že mezi 25 panevropskými europoslanci budou zastoupeny všechny členské státy, navíc číslo 25 ani neodpovídá počtu členských států. Jedná se sice spíše o symboliku, ale právě ta hraje při vytváření vztahu občanů k EU tradičně důležitou roli, proto mě udivuje, že ji autoři návrhu takto nepochopitelně podcenili. Zvláště voliči z menších členských států budou mít oprávněný pocit, že jejich hlas nemá váhu", podotýká Březina.

Součástí návrhu je i pravidelné přehodnocování a přepočítávání rozdělení mandátů v EP mezi jednotlivé členské státy v závislosti na aktuálních údajích Eurostatu. "V tom spatřuji určité riziko pro Českou republiku. Pokud počet obyvatel jiných států EU naroste třeba v důsledku přistěhovalectví, může se stát, že ČR přijde o jednoho i více europoslanců. Zavedení takového pravidelného mechanismu přepočítávání rozdělení mandátů však vyžaduje změnu aktu o přímých volbách do EP, kterou může vetovat každý národní  parlament. Ten náš by to podle mého názoru měl rozhodně učinit", dodává závěrem Březina.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama