Jako příklad je možné uvést čínský film „Jen my víme“ z roku 2014, který zhlédlo 56 milionů diváků. Ten přispěl v roce 2015 k významnému nárůstu čínských turistů, jejich počet se zvedl o 200 000.
„Založení fondu jsem iniciovala také z důvodu, že Praha turisticky i filmařsky patří k nejžádanějším městům v Evropě. To je dáno nejen dlouholetou tradicí filmového průmyslu, ale i profesionalitou produkčních týmů a unikátnosti geografické polohy. Věřím, že se díky fondu podaří v Praze natočit film světového formátu,“ uvedla Eliška Kaplický, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP.
O přidělení příspěvku bude rozhodovat správní rada
Z fondu bude možné poskytnout finanční prostředky jak pro celovečerní filmy a televizní filmy, tak i pro seriály určené k zahraniční distribuci v kinech a na zahraničních televizních stanicích. O nadační příspěvky mohou podle podmínek schválených v zakládací listině fondu žádat zahraniční produkce, které mají pobočku v České republice či koprodukční nebo servisní smlouvu s profesionálním subjektem se sídlem v České republice, případně čeští producenti s prokázanou koprodukční participací na zahraničním projektu.
„O přidělení příspěvku bude rozhodovat správní rada fondu, která je složena ze zástupců filmových institucí, odborníků z oblasti filmového průmyslu, expertů z oblasti turismu, ekonomie a marketingu a ze zástupců volených orgánů hlavního města Prahy,“ dodala Kaplický.
Finanční prostředky alokované pro fond v letošním roce činí 10 mil. Kč, stejná částka má být každoročně čerpána z rozpočtu hl. m. Prahy i v dalších letech.