13.03.2017 22:06:33
ČNB jako venezuelská centrální banka
Úpadek centrální banky a úpadek centrální bankou emitované měny je znovu dobře vidět na příkladu padesátikorunové bankovky.
Padesátikorunovou bankovku začala centrální banka tisknout, protože bylo lacinější tisknout papír v nominální hodnotě padesát korun. Nakonec ji však musela přestat tisknout, protože koruna už byla natolik znehodnocena, že už se nevyplatilo tisknout bankovku o této nominální hodnotě. Výroba papírové bankovky už byla dražší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně. Stejný byl případ haléřových mincí. Centrální banka razila haléřové mince ze slitiny hliníku a podařilo se jí znehodnotit měnu tak, že tento kov a ražba už má vyšší cenu než je nominální hodnota těchto mincí a proto ražbu haléřových mincí musela ukončit. Do podobné situace se nedávno dostala i venezuelská centrální banka, která natolik znehodnotila svou měnu, že tisk stobolívarové bankovky už byl dražší než nominální hodnota této bankovky.
Státním plánovacím úřadům se socialistické plánováni nedaří a nedaří se ani státnímu plánovacímu úřadu v podobě centrální banky.
Státní měna potřebuje konkurenci. Konkurenci státy a centrální banky nepřivítají, ale konkurence bude chránit úspory lidí a vezme státům a centrálním bankám jejich moc okrádat držitele měny jejím znehodnocováním.
Peníze v rukou státu; Jak vláda zničila naše peníze:
http://www.mises.cz/literatura/penize-v-rukou-statu-38.aspx
vyšlo na blogu Idnes.cz
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout