Dnes se však situace poněkud změnila. Donedávna zatracované králíkárny, ve kterých dodnes bydlí asi třetina obyvatel, začínají být ceněné. Letité byty v panelácích, které pokud jsou opravené, se v současnosti prodávají za ceny srovnatelné s novou developerskou výstavbou. A hlavní důvod? Většina panelových domů v prosperujících obcích je revitalizovaná, v domech fungují Společenství vlastníků jednotek, lidé zde mají po ruce obchody, školky, základní školy, sportoviště a velkorysé prostory mezi domy jsou plné zeleně.
Naproti tomu je většina nové výstavby tak nahuštěná, že vlastně vyrůstají králíkárny nové, které jsou vyzděnými betonovými skelety. A protože developerům jde především o zisk a ne o řešení bytové otázky pro obyvatele, je třeba postavit co nejvíc malých domů na co nejmenším prostoru, protože pozemky jsou velmi drahé. A zbytek pro pohodlí nájemníků nemusí řešit, takže chybí nejen zázemí, ale i občanská vybavenost. Pokud se podíváme na konkrétní lokalitu v Praze Modřanech, postrádáme zde na první pohled v lákavé lokalitě kousek od Vltavy například to, že sem nezajíždí tramvaj, a tak se každé ráno tvoří na původně úzké silnici kolony.
A zase se zřejmě poučíme od našich západních sousedů, kde panelové domy budoucnosti ovládly například Německo, kde se v Hamburku začala stavět nová čtvrť v hi-tech designu a kde kromě bytů je naplánována i stavba komerčních prostor jako obchodů, kin apod. A budeme se tvářit, jak jsou paneláky úžasný výmysl, ale pro změnu kapitalistický. A zdravý rozum? To už si každý musí sám se sebou…