18.05.2010 18:41:46
Rozvoj zdravotnictví je nekonečný příběh
Pokud bude mít progresivní směr, může být i se šťastným koncem!
Zdravotnictví a politika spolu velice úzce souvisí. Jde přece o veřejnou službu, do které můžeme všichni mluvit, týká se každého z nás. A já chci naslouchat všem, kteří mají konstruktivní nápady. Rozvoj zdravotnictví nebude nikdy ukončen, je potřeba ho dále rozvíjet k našemu prospěchu a dát mu progresivní směr.
Ve zdravotním výboru jste se zabýval tvorbou koncepce politiky veřejného, ale zejména soukromého zdravotnictví. Je o vás známo, že jste nejen pragmatik, ale že v sobě nezapřete i ekonoma. Všichni víme, že fungující zdravotnictví je především otázkou peněz. Kde tedy hledat potřebné zdroje a odpovídající finance?
Financování ve veřejném zdravotním pojištění je nutné projít radikální změnou, na které bych se i já sám rád podílel. Současný pojištěnecký systém financování totiž umožňuje pouze udržování určitého stereotypu úrovně zdravotnictví, neumožňuje jeho plný rozvoj podle nejmodernějších vědeckých poznatků. Z toho nám pak vyplývá, že nejkvalitnější péče není dostupná pro všechny, kteří ji potřebují.
Díky svým znalostem zdravotnické problematiky jste byl aktivním účastníkem projektu Vize 2020 a také jedním z přednášejících odborníků na únorovém setkání s širokou veřejností v Pardubicích. Mimo jiné jste na tomto fóru zmínil, že financování zdravotnictví musí projít ozdravnou kúrou. Máte na to nějaký recept?
Vše, co se vybere na zdravotní pojištění, se v témže roce utratí za veškeré zdravotní služby. Když se někdo domnívá, že by měl mít péči zadarmo, pokud si platí celý život zdravotní pojištění, velice se plete. Zdravotní pojišťovny totiž nejsou banky, máme solidární systém, který ovšem nestačí financovat zdravotní služby. Existuje řešení, o kterém však sociální demokraté ruku v ruce s komunisty nechtějí ani slyšet. Například ODS ve svém programu přichází s dalšími produkty jako jsou připojištění, osobní účty či zdravotní spoření. Je to náš cíl a také pravděpodobně způsob jak systém financovat, nechceme-li zvýšit zdravotní pojištění.
Levice se netají s názory, že by v případě vítězství opět ráda dostala zdravotnictví a zdravotní pojištění pod „státní dozor“! Vyhrožuje také, že ODS chce privatizovat fakultní nemocnice.
My nebudeme v žádném případě privatizovat fakultní nemocnice ani zdravotní pojišťovny. Fakultní nemocnice transformujeme na univerzitní nemocnice na evropsky standardním neziskovém principu a na bázi spolupráce státu a univerzit. U zdravotních pojišťoven je nutné zvýšit jejich povinnosti při zajišťování zdravotní péče vůči svým pojištěncům. Stát nemůže pojišťovny řídit, ale musí mít kontrolu nad penězi ve veřejném zdravotním pojištění a nad kvalitou poskytovaných služeb.
Nemohu se vyhnout otázce poplatků ve zdravotnictví. ČSSD je v případě vítězství chce úplně zrušit. ODS ví, že bez spoluúčasti pacienta se moderní péče neobejde! Co s tím?
Především je potřeba odstranit chaos, který nyní kolem poplatků panuje. To je důsledek anarchie krajů pod vedením ČSSD. Zachováme námi zavedenou sociální ochranu občanů v podobě limitu spoluúčasti. Vždyť jen za loňský rok ochránil 250 tisíc lidí. Zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví se velmi positivně projevilo nápadným poklesem počtu výkonů u všech zpoplatněných zdravotnických služeb s výjimkou počtu ošetřovacích dnů v lůžkových zařízeních. Poklesly počty ošetření na LSPP o 41%, ambulantních ošetření o 17%. Došlo ke snížení počtu předepsaných receptů o 25%. Naopak, péče při hospitalizaci se zlepšila, zbyly prostředky na léčbu závažnějších nemocí, bylo provedeno větší množství plánovaných operací a významně se zkrátily čekací doby na tyto operace. Celkově tak zdravotnický systém mohl využít přes pět miliard korun z vybraných regulačních poplatků a dalších pět miliard korun na ušetřených nákladech. Celkem tedy zdravotnictví využilo deset miliard korun pro zkvalitnění léčebné péče. Tato číslo, myslím, hovoří za vše!
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout