Poslanci Evropského parlamentu podobu programu přivítali, ale současně mu vytýkají nedostatečný rozpočet. „S kritikou nedostatečného rozpočtu souhlasím. Výzev v oblasti spotřebitelské politiky je v rámci EU velmi mnoho a adekvátní finanční pokrytí je proto nezbytností,“ doplňuje europoslankyně Sehnalová.
Program stanovuje cíle v oblasti bezpečnosti výrobků, informovanosti spotřebitelů a vymáhání jejich práv. Modernizován tak má být například systém RAPEX, který slouží pro rychlou výměnu informací o nebezpečných výrobcích mezi členskými státy. Podporovány mají být nadále i spotřebitelské organizace, které přispívají ke vzdělávání a lepší informovanosti zákazníků.
„Vítám jednoznačně podporu spolupráce spotřebitelských organizací a vytváření jejich sítí ke společnému postupu proti nekalým obchodním praktikám v celé EU. Zkušenosti ukazují, že koordinovaná spolupráce mezi donucovacími orgány a sdruženími spotřebitelů je pro potírání protiprávního jednání na vnitřním trhu nezbytná,“ uvedla europoslankyně Sehnalová. Program počítá i se zvýšenou mírou spolufinancování Evropských spotřebitelských center z 50 na 70 %, kam se lidé obracejí v případě porušování práv při nákupu v jiné členské zemi EU (v České republice ESC působí při České obchodní inspekci).
„Budu opakovaně požadovat, aby Evropská komise provedla šetření na úrovni EU u prodeje zboží mimo obchodní prostory, který i členské státy vnímají jako problematický z hlediska výskytu agresivních obchodních praktik. Komise se také bude muset v následujícím období seriózněji zabývat otázkou dvojí kvality výrobků,“ řekla poslankyně Sehnalová ke svým dalším plánům v oblasti prosazování cílů spotřebitelské politiky.