„Středočeský kraj má výrazné rozdíly v úrovni života v jednotlivých částech svého regionu. Fondy Evropské unie nám napomáhají tyto rozdíly vyrovnávat a přibližovat chudší oblasti těm bohatším,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a evropské integrace Marcel Chládek.
V současné době Středočeský kraj pracuje na projektech v celkové výši kolem dvou miliard korun, dotace z evropských fondů je přibližně 1,8 miliardy korun. Dotace z evropských fondů tak činí devadesát procent všech investovaných prostředků. Podle krajských radních je úspěšnost podaných žádostí o dotaci přímo úměrná konkurenci v konkrétních výzvách s tím, že právě ve Středočeském kraji je úspěšnost velmi dobrá. „Vzhledem k tomu, že díky blízkosti hlavního města se Středočeský kraj řadí k těm vyspělejším oblastem České republiky, které v budoucnu již tuto podporu nebudou potřebovat, musí se náš region zaměřit především na efektivní využití zbylých evropských finančních prostředků. V minulosti bohužel často převládala kvantita nad kvalitou. Tomu se chceme vyhnout a finanční prostředky z Evropské unie využít co nejlépe ve prospěch regionu,“ dodal Chládek.
PENÍZE JDOU I NA ZATRAKTIVNĚNÍ MUZEÍ
„Středočeský kraj čerpá finanční prostředky ze zdrojů Evropské unie v současné době na rekonstrukce silnic II. a III. třídy, na rekonstrukce silničních mostů, modernizace a na propagaci turistického regionu Středočeského kraje,“ řekla Markéta Vítková z odboru styku s médii a veřejností. Uvedla, že prostřednictvím příspěvkových organizací čerpá Středočeský kraj prostředky na modernizaci škol, jako jsou například rekonstrukce či výstavby nových objektů, modernizace učebních pomůcek, učebních metod a další. „V sociální oblasti je to zejména podpora základní sítě sociálních služeb ve Středočeském kraji a podpora například chráněného bydlení a sociálně terapeutických dílen,“ dodala. V oblasti zdravotnictví se dále jedná o projekty zaměřené na rekonstrukce a modernizace specializovaných pracovišť oblastních nemocnic, dále pak jsou finanční prostředky čerpány na projekty v oblasti životního prostředí, kde jsou realizovány projekty na podporu biodiverzity ve zvláště chráněných územích kategorie přírodní rezervace a přírodní památka ve Středočeském kraji, nebo například podpora rozmístění kompostérů ve školských zařízeních a ve vybraných obcích na území Středočeského kraje. Finanční prostředky jsou také čerpány na projekty z oblasti kultury, kde se jedná především o projekty s cílem zvýšit atraktivitu muzeí.
V červnu vypršela lhůta pro podání žádostí o přidělení dalších evropských dotací ve Středočeském kraji ve výši přesahující 1,6 miliardy korun. Nejvíce projektových žádostí bylo přijato z řad středočeských měst a obcí na téma volnočasových aktivit. Celkem byly na tento typ podpory zaregistrovány 52 projekty, přičemž Úřad Regionální rady je připraven rozdělit mezi žadatele 120 milionů korun. V této oblasti mezi sebou soutěží například projekty Nučice - Lidový dům nebo projekt obce Milovice Centrum pro rodinu, volný čas a prevenci, dále pak Polyfunkční dům Zvole. Celkem bude do oblasti revitalizací rozděleno 270 milionů korun. V oblasti udržitelných forem veřejné dopravy, tedy plynové autobusy, cyklostezky, systémy typu Park&Ride a Bike&Ride byl předložen 21 projekt. O evropské dotace se uchází se svými projekty například obec Nižbor, která podala projekt s názvem Bezpečně za prací a vzděláním nebo město Beroun s projektem Vyměníme auta za kola.