18.03.2024 12:08:00
Evropou obchází strašidlo - škrtání zemědělských dotací
V Berlíně nedávno vyvrcholily protesty živnostníků, dopravců a zemědělců proti úsporným opatřením německé vlády.
V tomto smyslu se čeští zemědělci staví po bok svým německým konkurentům a podporují jejich protesty. Česká vláda nesmyslně odebrala část evropské finanční podpory větším farmám ve prospěch menších. Nutno připomenout, že v roce 2021 bylo dosaženo kompromisní dohody a na prvních 150 ha mělo jít každému zemědělci 10 % tzv. redistribuční platby, která ročně představuje asi 40 miliard korun a přichází převážně z evropských zdrojů. Tato vláda to nesmyslně zvýšila pro dalších pět let na 23 %, takže zemědělci z menšími výměrami zemědělské půdy dostanou podstatně větší část této dotace a ti velcí, kteří ovšem zajišťují přes 80 % spotřeby potravin u nás, budou mít podmínky zásadně horší. Vláda to sice vysvětluje snahou o ochranu životního prostředí, pravdou ale je, že drobní farmáři budou dostávat tyto dotace bez ohledu na to, zda vůbec na té půdě něco pěstují, zda tak vůbec nějak hospodaří! Prostě – máš půdu, svou či pronajatou, tak si vezmi peníze a co s nimi uděláš, to je čistě tvoje věc.
Ne dost na tom, vláda v rámci úspor škrtá další dotace z rozpočtu a zároveň zvyšuje daně. Mezi jiným i daň z nemovitostí, což prakticky znamená, že zemědělci zaplatí státu dvojnásobek proti loňsku. Přitom je u nás 80 % zemědělské půdy v majetku nezemědělců, kteří si zvýšenou daň promítnou do nájemného. Přičtěme k tomu zvýšenou daň z příjmu, zvýšení DPH a zvýšené ceny energií, které se promítají do mnoha zemědělských vstupních komodit – od hnojiv až po krmiva a v navazujícím potravinářském průmyslu do mrazíren, pekáren, mlékáren a dalších provozů.
Německo je ekonomicky silnější země a projevuje se to i velikostí podpory, kterou může dávat svému zemědělství. Určitou naší výhodou je existence velkých zemědělských farem, které i při menších dotacích dokáží hospodařit s nižšími náklady a dosahovat špičkových parametrů v kvalitě – jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě. Naše vláda toto zřejmě vůbec nechápe a svými nezodpovědnými kroky ničí vše – nejen velké farmy, ale v konečném důsledku i ty malé a střední. Neumí těm menším vytvořit stabilní podmínky na trhu v oblastech, které jsou pro malovýrobu nejvhodnější a kde by jim větší farmy ani nemohly konkurovat. Místo toho podráží nohy celému zemědělství a zadělává nám na další zdražování potravin. Proti tomu je třeba se bránit, v tomto smyslu je německý týden farmářských protestů nesporně inspirativní.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout