Produktivita práce je dána cenou výrobku
Jenomže podle skutečnosti průměrný Čech vyrobí zboží za 15 dolarů, zatímco jeho německý kolega za dvojnásobnou hodnotu. Z toho vyplývá, že pokud Český dělník vyrobí stejný šroubek jako jeho Německý kolega, tak to znamená, že v Německu je vyšší produktivita práce z důvodu dvojnásobně vyšší účtované ceny tohoto výrobku.
Intenzita práce se odráží na výrobě
Pokud mám mluvit o intenzitě práce, tak za srovnatelnou intenzivní práci naši lidé berou zlomek toho, co za stejnou práci v zahraničí v mateřské firmě. V Německu se ve stejné firmě obvykle nechávají modernější a výkonnější stroje, ale do Česka mateřské továrny dovážejí mnohem zastaralejší stroje, které byly z původní továrny vyřazeny, v Česku pouze repasovány a označeny za nové.
Na vině je způsob výroby
Produktivitu práce Česka snižuje způsob zaměření její výroby, protože jsme lacinou doplňkovou ekonomikou, jejíž finální cenu určují mateřské firmy v zahraničí. Na zvýšení produktivity totiž závisí přidaná hodnota, když není zboží polotovarem, ale již hotovým strojem, autem, ledničkou nebo další služby jako marketing a branding, které společně zvyšují hodnotu finálního výrobku.
Způsob prodeje a pracovní doba
Z České republiky se výrobky vyvážejí za transferové ceny, ale mateřské zahraniční firmy tyto výrobky konečným zákazníkům prodávají za světové ceny. V roli subdodavatele tak v podstatě ani nevytváříme cenu výrobku, která ovlivňuje produktivitu.K tomu můžu jenom dodat skutečnost, že český pracovník tráví v práci mnohem více času. Zatímco Čech v práci tráví v průměru 1793, tak Němec pouze 1376 hodin.