Mgr. Bohuslav Sobotka

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.09.2010 11:08:56

Kdo se bojí vyšetřovací komise?

Kdo se bojí vyšetřovací komise?

Poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zamítli návrh ČSSD na zřízení vyšetřovací komise k podivným zakázkám na ministerstvu obrany.

Zamítli dokonce i návrh, aby k tomu na půdě Poslanecké sněmovny proběhla byť jen obecná debata. Ani premiér, ani ministr obrany se při té příležitosti nevyjádřili k tomu, jak budou situaci na zcela evidentně prohnilém úřadě řešit.

ČSSD přitom navrhovala, aby komise prověřila velké nestandardní zakázky v celém období 1993-2010, bez ohledu na to, kdo byl v jakém období ve vládě. Padni komu padni. Navrhovali jsme také, aby předsedou komise byl buď zástupce KSČM nebo VV, tedy stran, které s v uvedeném období nepodílely na vládě. Všechno marně. Strach ze zřízení komise spojil mafii zbrojních zakázek napříč TOP 09 a ODS.

Absurdní je postoj strany VV, která se před volbami profilovala jako strana, která chce realizovat „ inventuru pochybných prodejů a zakázek“. Už je ale po volbách, a tak i na tento volební slib mohou voliči VV v klidu zapomenout.

To, že vládní koalice znemožnila vznik vyšetřovací komise, je chyba. Nejde o nějaký tuctový skandál, jde o propracovaný systém, organizaci, která zřejmě velmi dlouho deformovala ekonomiku ministerstva obrany. Zasloužila by si ostré světlo, přesný popis, rozkrytí a vyvození odpovědnosti. Tak, aby se podobné praktiky již v budoucnosti nemohly opakovat.

S tímto vystoupením jsem se obrátil před hlasováním na poslankyně a poslance v Poslanecké sněmovně. Jak se později ukázalo, bohužel neúspěšně:

„Prvního září letošního roku zveřejnil deník MF Dnes první informaci o nahrávkách a sledování v kauze podivného nákupu minometů. Jejich smutnými hrdiny byli dva lidé, pohybující se nejčastěji v prostředí KDU-ČSL a TOP 09 Jaroslav Kopřiva a Josef Jindra. Zmíněn je i Severův a Jindrův známý Pavel Severa, zvažovaný jako nástupce náměstka Kopřivy na ministerstvu obrany.

Kopřivovy autentické výroky ilustrující poměry na ministerstvu obrany jsou skandální a neuvěřitelné. Některé snad ani není možné opakovat. Vyberu alespoň jeden z nich, který se týká konkrétního obchodu, který svého času kritizovala i opoziční ČSSD:

No, musím říct, že ty dinga jsou na pytel, taková kráva. Ale to byla čistá bartákovina. Naprosto čistá, dinga no. Ten Smrž na tom udělal majlant, to je neskutečný, řekl Kopřiva podle MF Dnes zástupci firmy Patria na jedné ze schůzek, které redakce monitorovala.
Na vysvětlenou: Martin Barták byl náměstek, později ministr obrany, Michal Smrž jeho známý a majitel MPI Group, MPI Group je firma, která ministerstvu obrany dodala 15 vozidel Dingo. Údajně za cenu cca o 1/3 vyšší než v okolních zemích. Bez výběrového řízení. Podle některých novinářů mohl rozdíl v ceně plynoucí ve prospěch prostředníka – MPI, dosáhnout 173 milionů korun.

Během dvou dnů se ke kauze začínají aktivně vyjadřovat ministr obrany Vondra, ministr financí Kalousek, bývalý ministr obrany Barták, premiér Nečas. Ministři Vondra a Kalousek se dostávají do veřejného sporu, vzájemně se přímo či v náznacích obviňují z lobbyismu ve prospěch vojenských zakázek. Ve prospěch ministra Vondry zasahuje do veřejné debaty premiér Nečas, na Kalouskovu obhajobu vystupuje v tisku bývalý premiér Topolánek a také zbrojař Háva.

K Josefu Jindrovi se nikdo nehlásí, ačkoliv mu kdysi Topolánkova vláda prostřednictvím Kateřiny Neumanové svěřila moc nad přípravou MS v lyžování v Liberci. Ke své jistě nemalé radosti byl do skandálu zapojen i bývalý šéf NATO Robertson, který údajně upozorňoval premiéra Topolánka a ministra Vondru na podezřelý charakter manévrů kolem vypovězené a znovu uzavřené smlouvy na nákup obrněnců Pandur.

Vzájemné veřejné útoky jednotlivých členů vlády, které trvaly překvapivě několik dnů, odhalily jejich rozsáhlé vědomosti o poměrech na ministerstvu obrany i lobbistických aktivitách ve prospěch jednotlivých zakázek. Jsou to věci, o kterých nikdy v minulosti veřejně nemluvili. Přitom jde o závažná sdělení, posuďte sami:

Petr Nečas: Jedná se o další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázek na ministerstvu obrany, který má své kořeny v devadesátých létech.

Miroslav Kalousek: Saša Vondra byl nejaktivnější člen vlády, který nejvíce prosazoval, abychom učinili se Steyrem a General Dynamics dohodu. Nejvíc s námi se všemi hovořil a naléhal na to, abychom to udělali kvůli dobrým vztahům s firmou General Dynamics.

Richard Háva: Alexandr Vondra je jednou z osob, které byly zainteresovány na zbrojních kontraktech.

Alexandr Vondra: Tyto problémy jsou důsledkem léta budovaných vztahů a pocházejí z devadesátých let. Je třeba té chobotnici useknout chapadla.
Jak se zdá, tak minimálně pánové Nečas a Vondra jsou přesvědčeni o tom, že je ministerstvo obrany obtočeno korupčními chapadly, které rozežírají zbrojní zakázky. A to od devadesátých let. Přitom Petr Nečas byl nejen 10 měsíců náměstkem na ministerstvu obrany, ale především dlouhé roky stínovým ministrem obrany za ODS a jak Alexandr Vondra, tak Petr Nečas byli členy Topolánkovy vlády, která na obraně nijak nezasáhla, v naprostém klidu tam pod dohledem ministryně Parkanové působili Kopřiva, Barták, Šmerda i další. Kopřiva byl náměstkem na ministerstvu od roku 2003, přežil tak čtyři ministry obrany, propustil ho až ten pátý Alexandr Vondra. Ač formálně lidovec, přežil na ministerstvu obrany o několik měsíců dokonce i fakt, že KDU vypadla z této Poslanecké sněmovny.

Proč Nečas a Vondra nezasáhli dříve? Proč o korupční chobotnici hovoří až nyní, vlastně vynuceně, pod tlakem médií a útoků svého koaličního partnera?

Není už tahle otázka dostatečným důvodem pro zřízení vyšetřovací komise?

Udivuje mne s jakou lehkostí se představitelé vládní koalice vyrovnávají s jedním z největších skandálů naší novodobé historie. S jakou elegancí hází přes palubu náměstka Kopřivu, za jehož činy přitom nesou přímou politickou odpovědnost, minimálně od roku 2006, kdy se vlády ujala pravicová koalice.

Působí to dojmem, že je potřeba problém Kopřiva rychle, v tichosti a izolovaně odsunout a zapomenout.

Působí to dojmem rychlé koordinované akce. Jako když řada chapadel
propojených jednou hlavou tiše a koordinovaně odstraňuje nebezpečí, které by celé monstrum mohlo ohrozit.

A přitom stačí zapátrat ve dvacetileté historii České republiky a zavzpomínat:
Na podivné zakázky dohazované kšeftařům napříč celou armádou
Na pyšně prezentované kamarádství vlivného zbrojaře a vlivného náměstka
Na nákupy nepotřebné techniky bez soutěží
Na zákony upravené na míru pro zbrojařskou lobby
Na všechny ty pandury, casy, iveca, dinga,

A také na to, kdo kde seděl a co tam dělal:
Na bývalého náměstka ministra obrany Kalouska
Na bývalého náměstka ministra obrany Nečase
Na bývalého náměstka ministra obrany, později i ministra Bartáka, který je
dnes pro změnu náměstkem ministra Kalouska
Na bývalého náměstka Kopřivu, k němuž se dnešní předseda vlády Nečas,
stejně jako všichni ostatní, rychle obrací zády
Na bývalého náměstka Šmerdu, který je dnes náměstkem ministra dopravy
Na bývalou ministryni Parkanovou

Resortem obrany protekly za posledních 15 let stovky miliard korun. Dnes se veřejně hovoří o tom, že významná část z nich skončila v kapsách osob napojených na důmyslný
a propracovaný systém, do něhož patřily zákony, psaná i nepsaná pravidla, ale
zejména navzájem propojená síť lidí, a to nejen v armádě, ale také v politice a státní správě.

Tento systém vznikl podle premiéra Nečase v 90. letech, za přímé účasti konkrétních politiků, kteří dnes sedí v klíčových pozicích v této vládě.

Jde o vládu, jež se snaží působit dojmem, že je vládou nových tváří a
nových idejí. Zakládá si na počestnosti a mravnosti. Jejím hlavním proklamovaným
cílem je škrtat a čistit státní finance.

Jak jdou tyto momenty dohromady s faktem, že jsou to stále stejní lidé, kteří
jsou minimálně politicky zodpovědní za bezprecedentní brakování peněz z
rozpočtu české armády? Stačí si přelakovat štít a začít se tvářit jako spasitel? Nebo
jde jen o jinou hru, která má umožnit dál udržovat při životě léta budovanou síť složenou z dalších, zatím neznámých, náměstků Kopřivů, která umožní tentokrát
pod rouškou škrtů a reforem dál zneužívat státní peníze?

Je zřejmé, že se některé vládní strany se velmi obávají možnosti, že by se parlamentní vyšetřovací komise mohla začít zabývat způsobem, jakým v oblasti veřejných zakázek hospodařilo ministerstvo obrany v minulých letech. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že řada koaličních politiků byla v minulých letech s činností ministerstva obrany přímo spojena a je tedy vysoká pravděpodobnost, že o možných korupčních procesech buď věděli, tolerovali je, či se na nich dokonce přímo podíleli.

Je otázkou, zda po té, kdy byla zveřejněna a v rozhodnutích soudů popsána tzv. justiční mafie zde nemáme co dočinění s novou „mafií zbrojních zakázek“, tvořenou lidmi, jejichž zájmem je především mlčet o všem, co se v minulých letech odehrávalo při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany.

Je nepochopitelné, že vládní koalice, která si za svůj cíl vytkla boj s korupcí, odmítá vznik vyšetřovací komise, jejímž cílem je zmapovat nestandardní a možné korupční praktiky významného ministerstva v uplynulých letech. Argument, že vznik komise je součástí předvolební kampaně je nutno odmítnout, její činnost by zcela spadala až do období po letošních senátních a komunálních volbách a v příštím roce 2011 nejsou žádné volby plánovány.

Chtěl bych vyzvat všechny koaliční poslance, kteří kandidovali do Poslanecké sněmovny s cílem bojovat proti korupci, aby návrh ČSSD na ustavení vyšetřovací komise podpořili, bez ohledu na dohodu koaličních špiček.“

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama