Mgr. Bohuslav Sobotka

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.07.2011 17:52:02

Naši trafikanti

Naši trafikanti

Komentář ke snahám o opětovné rozdělení branně bezpečnostního výboru.

Když jsem tento týden slyšel v Poslanecké sněmovně od kolegů, že poslanci strany Věci veřejné budou navrhovat opětovné rozdělení branně bezpečnostního výboru, který před rokem slavnostně sloučili, pokládal jsem to za žert a bohapustou spekulaci. Nyní tuto spekulaci veřejně potvrdili i zástupci ODS a TOP 09 s tím, že s takovým přáním VV asi nic nenadělají a budou ho muset akceptovat.

O co tedy jde. Strana Věci veřejné usiluje o opětovné rozdělení branně bezpečnostního výboru v Poslanecké sněmovně na dva výbory tak, aby se Radek John mohl stát předsedou jednoho z nich. Byla to přitom vládní koalice VV, ODS a TOP 09, která po minulých volbách v roce 2010 sloučení branného a bezpečnostního výboru do jednoho sněmovního orgánu prosadila. Tehdy VV tvrdily, že jim jde o úspory a snížení počtu placených funkcí v Poslanecké sněmovně. „Nerušíme agendy, rušíme nadbytečné funkce“, vyjádřil se 17. 6. 2010 na toto téma například Radek John.

Nyní je opět všechno jinak. VV potřebují umístit Radka Johna do pozice předsedy výboru a vůbec jim přitom nevadí, že popřou to, co před necelým rokem samy hlasitě poté, kdy do Poslanecké sněmovny poprvé a naposledy přijely tramvají, prosazovaly. Úplně stejně už tato politická strana zapomněla na svůj předvolební slib, že úplně první návrh zákona, který v Parlamentu prosadí, bude omezení poslanecké imunity. Dnes jsou to právě její poslanci, kteří se za imunitu schovávají.

ČSSD nesouhlasí s tím, aby se výbory v Poslanecké sněmovně slučovaly a vzápětí rozdělovaly na základě toho, kolik právě potřebují vládní strany předsednických funkcí pro své neúspěšné ministry.
Radek John by měl být první, kdo opětovné rozdělení branně bezpečnostního výboru veřejně a jednoznačně odmítne. Jinak popře všechny sliby, se kterými byl do Poslanecké sněmovny zvolen více než 10% voličů, kteří v loňském roce podlehli líbivé, ale jak se nyní ukazuje, velmi pokrytecké předvolební kampani Věcí veřejných.

Na další pozici předsedy výboru Poslanecké sněmovny nemají přitom VV na základě dohod parlamentních stran nárok. Musely by se vzdát vedení jiného sněmovního výboru. Strana VV zastává v současné době v Poslanecké sněmovně největší počet placených funkcí v přepočtu na skutečný počet členů jejího poslaneckého klubu. Při respektování principů poměrného zastoupení by strana VV neměla mít nárok ani na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Na základě počtu poslanců má na tuto pozici ve vedení Poslanecké sněmovny nárok KSČM, kterou VV (za podpory ODS a TOP) přeskočily.

Po kauze trafiky pro pana Fejka, kauze trafik krajských ředitelů státní organizace ŘSD, případu trafiky uměle zřízeného místopředsedy vlády pro boj s korupcí přichází trafika ve formě nově zřizovaného parlamentního výboru.

Strana Věci veřejné? Ne, je to strana trafikantů. Zdá se, že VV/Trafikanti se zkrátka rozhodli si ještě užít období před tím, než je voliči v příštích volbách pošlou do zapomnění. Ale proč to mají, navíc v době plošných vládních škrtů a zvyšování daní, platit daňoví poplatníci?
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama