V pavilonu, který sdílíme se Slovenskem, letos prezentujeme filmy Masaryk, Bába z ledu, Pátá loď a Přes kosti mrtvých. Uváděna je i on-line kolekce českých dokumentů.
Ministr kultury poděkoval české filmařské obci za odbornou pomoc a podporu při projednávání novely zákona o audiovizi. „Jsem rád, že jsem vlastní oči tady v Cannes mohl vidět a osobně konzultovat pozitivní dopady novely zákona o audiovizi, která byla za naší vlády přijata. Novela totiž přinesla více finančních prostředků, což umožnilo nastartovat systémové financování a napomoci i vyšší konkurenceschopnosti českého filmového průmyslu; zároveň lze realizovat i užší spolupráci v oblasti zahraničních koprodukcí. Filmové pobídky jsou podle novely daleko efektivnější, neb o ně lze žádat kdykoli během fiskálního roku, nikoli dle vyhlášených výzev. A Cannes je přesně to místo, kde lze tyto změny efektivně využít při diskusích o dalších filmařských plánech a projektech,“ uvedl ve svém projevu ministr Herman.
Včera ještě Daniel Herman navštívil českého výtvarníka Františka Mertla, který již dlouhodobě žije nedaleko Nice. Od roku 1948 Mertl studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Brně, následně studoval Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1958 emigroval z Československa. Po životě v uprchlickém táboře v Německu, nakonec utekl do Francie. Založil a stále se účastní na životě cyklistického klubu ve Vence. Jako nadšený sportovec a umělec je velikým hybatelem společenského života Vence a širokého okolí. Jeho díla jsou vystavena v Guggenheimově muzeu v New Yorku, Stedelijk Museu v Amsterdamu, Muzeu moderního umění v Paříži, Israel Museu, Muzeu výtvarných umění v Lyonu, Grenoblu, Nice, Antibes a v Národní galerii v Praze či v Moravské galerii Brno. Absolvoval přibližně 120 výstav po celém světě.
V odpoledních hodinách přiletěl Daniel Herman do Štrasburku, kde se setká s velvyslancem J. E. p. Emilem Rufferem, stálým představitelem České republiky při Radě Evropy. Společně budou projednávat agendu nového předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy.