Daniel Herman, ministr kultury: „Rakousko, ale i celá Evropa ztratily člověka, jehož myšlenky byly přínosem nejenom v oblasti politiky, vědy, publicistiky, ale který s nadšením a nesmírným odhodláním přispěl k celkovému sjednocení Evropy.“
Jméno Aloise Mocka, rakouského politika, předsedy Rakouské lidové strany a ministra zahraničí (v letech 1987–1995) je v ČR spjato především s událostmi z konce roku 1989, kdy spolu s tehdejším československým ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem symbolicky přestřihli ostnaté dráty na společné státní hranici. Pomoc Rakouska, které v zahraničí reprezentoval právě Alois Mock, usnadnila značnou měrou návrat Československé republiky do společnosti demokratických zemí. O několik měsíců dříve v červnu 1989 Mock stříhal dráty železné opony i na hranicích s Maďarskem. Alois Mock stál také v čele rakouského úsilí o vstup do Evropské unie, ke které se Vídeň přičlenila v roce 1995.
Po skončení smutečního rozloučení navštívil Daniel Herman Šumavské muzeum ve Vídni, které ukazuje ve svých četných exponátech dějiny a příběhy ztracené kultury německy mluvícího obyvatelstva Šumavy, která byla a je s naší kulturou spojena. Šumavské muzeum ve Vídni nabízí např. pohled do domova Adalberta Stiftera a Karla Klostermanna, představuje návštěvníkům staré domácí nářadí, textilní výrobky, ale i dobové dokumenty či fotografie.