První z oceněných, Bert Kisjes, se poprvé seznámil s českou kulturou při svém studiu na Husitské teologické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Po návratu do své domoviny se podílel na desítkách kulturních produkcí a soustavně podporoval prezentaci české kultury v Nizozemsku. Na pódiu v obci Wijk aan Zee se vystřídalo mnoho českých umělců. Pan Kisjes podpořil také publikaci kreseb Josefa Urbánka, spolupracoval s českými institucemi v Nizozemsku při organizaci událostí jako Noc literatury, sympozium k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla a mnoho další. Ocenění Artis Bohemiae Amicis dostává zejména za svou dlouhodobou podporu české kultury v zahraničí.
Hans van Oostveen přes deset let působí ve funkci předsedy správní rady Nadace Muzea J. A. Komenského v Naardenu, která je pověřena řízením této instituce pečující desítky let o odkaz osobnosti Jana Ámose Komenského. Za dobu svého působení v této instituci přispěl také k rozvoji bilaterálních vztahů mezi Českem a Nizozemskem. Podílel se na několika výstavách ve spolupráci s českými institucemi. Rezortní medaile je udělena zejména za léta služby udržování a rozvoj odkazu Jana Ámose Komenského v Nizozemsku.
„Jsem velmi rád, že mohu předat tyto ceny osobně, neboť oba laureáti řadu let podporují českou kulturu v Nizozemsku a přispívají k vynikající pověsti české kultury v zahraničí i v České republice. Přeji jim hodně energie a inspirace pro jejich budoucí projekty,“ řekl Daniel Herman.
Autorkou skleněného artefaktu Artis Bohemiae Amicis je studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Eliška Monsportová.
V úterý 18. července se Daniel Herman setká s nizozemskou ministryní pro vzdělávání, kulturu a vědu paní Jet Bussemaker, se kterou bude hovořit též o spolupráci obou zemí v oblasti kultury a vzájemné kulturní výměně. Český ministr kultury též předá nizozemskému protějšku oficiální pozvání na Pražské Quadriennale 2019. Nizozemští umělci se účastnili již minulého ročníku a získali ocenění za kurátorský koncept expozice. Organizátoři PQ 2019 zvou k účasti kulturní a divadelní instituce, stejně tak jako studenty uměleckých oborů.
Ministr kultury se v rámci svého pracovního programu seznámí také s nizozemskými kulturními institucemi. Navštíví muzeum moderního umění Gemeente a výstavu The discovery of Mondrian, kterou provede kurátor Dr. Wietse Coppes působící také na Institutu pro historii umění. Mezi další navštívená místa se zařadí i Fotomuseum v Haagu, a EYE filmmusseum v Amsterdamu.