Poté ministr Herman položí květiny u pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě, kde byla brutálně rozehnána demonstrace, která stála v počátku Sametové revoluce.
Od 18 hodin se Daniel Herman v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zúčastní ekumenické bohoslužby za oběti totalitních režimů, při které zazní světová premiéra Panychidy mladého českého skladatele Petra Koronthályho. Jde o šestivětou cyklickou skladbu pro sóla, sbor a symfonický orchestr, napsanou na staroslověnský text mše za zemřelé pravoslavného ritu.
Od dvaceti hodin pak bude ministr ve Státní opeře přítomen předání cen Paměti národa, jež letos převezmou vězenkyně z koncentračního tábora v Osvětimi Anna Hyndráková, bojovník Slovenského národního povstání Branislav Tvarožek, Lýdia Kovářová, která za II. světové války zachránila život skupině partyzánů a své rodině a bojovník od Tobruku Viktor Wellemín.
„Sedmnáctý listopad bude také letos připomínán mnoha způsoby a v mnoha kontextech,“ uvedl Daniel Herman, „neměli bychom však připustit, aby byl zastřen jeho základní étos: Je a zůstává především připomínkou boje za svobodu a demokracii, za niž byli především mladí lidé ochotní jít i do střetu s brutalitou totalitní moci. Boj za respektování základních lidských hodnot, svobod a práv je v dnešní složité době navíc palčivě aktuální.“