Zdůraznil, že podpora aplikovaného výzkumu je velkou příležitostí pro Moravskoslezský kraj, který trpí útlumem tradičního průmyslu: "Veřejné prostředky by měly cílit na zlepšení přenosu výsledků výzkumu do praktického využití. Místo desítek tisíců nových úředníků za miliardy korun by měla současná vláda více podporovat vědce, především z řad mladých absolventů a studentů. Tím nejen zvýšíme nízké mzdy v regionu, ale také zamezíme odchodu mladých, šikovných lidí z Moravskoslezského kraje."
Podle Herberta Pavery na severní Moravě existují všechny předpoklady pro vznik moderní ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou a poté i vysokou životní úrovní. "Máme kvalitní univerzity, nadějné studenty i dobře fungující firmy v oblasti biotechnologií, které dokazují, že tudy vede cesta. Stát i kraj by měli akademický a soukromý sektor propojovat, hledat perspektivní investory a snižovat byrokracii. Bohužel, administrativa je dnes příliš rozbujelá a především malé a střední podniky naopak stále více zatěžuje," uzavřel lídr moravskoslezské krajské kandidátky pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny Herbert Pavera.
O současném stavu podpory aplikovaného výzkumu na konferenci informovali náměstek vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Arnošt Marks a ředitel Technologické agentury České republiky Petr Očko. Mezinárodní porovnání se špičkou na tomto poli, Izraelem, představil pedagog a manažer profesor Zohar Ben-Asher. Moravskoslezský kraj zastupovali ředitel Centra podpory inovací VŠB-Technické univerzity v Ostravě Martin Duda, Martin Radina z Diagnostického centra J. G. Mendela, součásti 4Medical Innovations Ostrava. Na konferenci vystoupili také poslanec za TOP 09 a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger a ředitelka Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy Hana Kosová.