Volných míst v mateřských školkách je najednou málo. Matky, které strávily s dítětem mateřskou dovolenou a chtějí se vrátit do práce, mají najednou problém, kdo se o jejich potomka postará. Čím to je? A co s tím můžeme udělat? Pojďme se podívat, co může udělat vláda, co kraje, co města a obce a čím může přispět soukromý a také neziskový sektor.
Problém nedostatku míst je způsoben tím, že v letech 2005-2007 u nás vzrostla porodnost. Děti si najednou pořídily generace žen a mužů narozených během 70.-80. let, kterých bylo poměrně hodně. Jedná se tedy o přechodnou vlnu, která za pár let odezní. Dětí bude opět méně. Nyní ale nutně potřebujeme mít možnost zareagovat na zvýšenou poptávku po místech v mateřských školkách.
Druhým důvodem, proč tento problém vznikl, je poměrně masivní migrace lidí uvnitř České republiky, v jejímž důsledku mírně roste počet obyvatel v Praze a prudce se zvyšuje počet obyvatel Středočeského kraje. Je to logické, protože spousta mladých lidí z celé ČR, kteří studují v Praze, si zde najde práci a usadí se z důvodu nižší ceny v okolí Prahy ve Středočeském kraji. Největší takový nárůst je v okresech Praha-západ a Praha-východ. Zde je také zaznamenána největší stavební aktivita v celé zemi. Problém je v tom, že developeři v těchto lokalitách postavili stovky a tisíce domků, ale obce nepostavily školy a školky.
Co s tím? Řešení se musí hledat na úrovni vlády, kraje i konkrétního města nebo obce.
1. Vláda musí zjednodušit proces vzniku mateřských školek a zmírnit zbytečně přísné požadavky na jejich fungování. Vláda rovněž musí zjednodušit proces fungování osob starajících se o děti u sebe doma. Správné kroky tímto směrem již Petr Nečas avizoval v minulé vládě a nyní bude mít možnost v tom pokračovat.
2. Kraje by měly přeorientovat priority svých dotačních programů směrem ke zvyšování kapacit obecních školek. Pro města a obce jsou náklady na budování nových školek poměrně velké a každá koruna navíc z krajské dotace jim pomůže. Využít je možné i regionální operační programy s evropskými penězi. Pro zajímavost, modulární školka pro 50 dětí přijde na cca 7 milionů Kč, ale pouze v případě, že obec dá k dispozici vhodný pozemek. Klasická zděná školka pro 50 dětí přijde na zhruba dvojnásobek. A to nejsou pro města a obce malé peníze.
3. Města a obce si musí přesně zmapovat svou vlastní demografickou situaci a stávající kapacity. Teprve na tomto základě mohou zastupitelstva stanovit racionální postup při zvyšování kapacity svých zařízení. Například Lysá nad Labem, kde jsem zastupitelem, se rozhodla zvýšit na základě demografického vývoje kapacitu svých mateřských školek o celkem 100 dětí - z dosavadních 275 na 375. Jeden nový pavilon pro 50 dětí jsme potřebovali co nejdříve.
Zvolili jsme tzv. modulární výstavbu, která je velmi rychlá. Nový pavilon se již staví a od začátku školního roku bude k dispozici. Na další školku, tentokrát zděnou, již máme projekt a schválenou krajskou dotaci. V této školce bude k dispozici dalších 50 míst a budou hotova příští rok. Sousední město Milovice je na tom hůře. Počet rodičů s dětmi je tam ještě mnohem vyšší než v Lysé nad Labem. Přesto i zde již našli cestu ve vybudování nové, rovněž modulární školky pro 100 dětí. Tato školka bude k dispozici začátkem příštího roku.
4. Rodiče se ale nemusí spoléhat pouze na veřejný sektor. Již nyní existují školky, které provozují firmy, občanská sdružení nebo i církve. A tito provozovatelé mohou rovněž reagovat na zvýšenou poptávku a nabídnout své služby. Vláda by jim měla jejich rozvoj maximálně ulehčit. Doufejme, že nová vláda se tohoto úkolu ujme.
Vyšlo na fajmon.blog.idnes.cz