Česká republika i ostatní spojenci své jednotky do Mali vyslali na základě pozvání, respektive žádosti, tehdejší malijské vlády. Základním předpokladem českého angažmá byla podpora ze strany vlády Mali a klíčových evropských partnerů. V důsledku aktivit přechodné vlády chybí podmínky pro efektivní působení operace Takuba a dosažení operačních cílů.
Evropští představitelé reagují na dlouhodobý vývoj, kdy současná malijská přechodná vláda zásadním způsobem omezuje a znemožňuje výkon operačních aktivit mezinárodních jednotek v zemi a její kroky zároveň narušují spolupráci s mezinárodními partnery. Na konci ledna malijské orgány vyzvaly Dánsko, aby jeho jednotky opustily Mali, nebo také vypověděly francouzského velvyslance.
„Úkolové uskupení Takuba je do značné míry postaveno na spolupráci s francouzskými ozbrojenými silami. Bylo tedy jasné, že jakékoliv pokračování bude záviset na jejich rozhodnutí. Stažení z Takuby nemění nic na tom, že bezpečnost v Sahelu a podpora jeho stability je pro Českou republiku a Evropskou unii nadále důležitá,“ zdůraznila ministryně Černochová. Stažení jednotek z úkolového uskupení Takuba bude postupné a nejprve bude muset být podrobně naplánováno. K tomu armáda přistoupí co nejdříve, jedná se však o proces, který bude trvat týdny až měsíce.
Hlavním účelem úkolového uskupení Takuba byl výcvik malijských speciálních sil a pomoc v boji proti terorismu. Jednalo se tak o důležitý příspěvek k bezpečnosti a stabilitě regionu i k ochraně Evropy před terorismem a nelegální migrací.
Ochrana a bezpečnost Evropy nadále zůstává dlouhodobým cílem pro působení příslušníků Armády ČR v zahraničních misích. Rozhodnutí o stažení vojáků z uskupení Takuba tak neznamená konec angažmá České republiky v regionu. Vojáci nadále působí v dalších dvou operacích v Mali, tedy v nebojové výcvikové misi Evropské unie (EUTM) a misi OSN (MINUSMA). Platí také, že nadále probíhají přípravy na české velení silám mise EUTM ve druhé polovině roku 2022.