Mgr. Jiří Dienstbier, ml.

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,35. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.07.2015 19:16:00

HateFree Culture bude vyvracet hoaxy o uprchlících. Bojujeme tak proti nenávisti

HateFree Culture bude vyvracet hoaxy o uprchlících. Bojujeme tak proti nenávisti

V souvislosti s narůstající imigrací do Evropy se především na sociálních sítích objevuje celá řada šokujících informací o uprchlících nebo muslimech.

V mnoha případech se jedná o vymyšlené zprávy, případně pokroucenou realitu. Iniciativa HateFree Culture se proto rozhodla tyto hoaxy systematicky a dlouhodobě vyvracet nebo uvádět na pravou míru.

Zuřiví imigranti na jihu Itálie, znásilněné Evropanky nebo africké billboardy lákající na beztrestné znásilňování ve Finsku – to jsou jedny z nejčastějších fám, které na sociálních sítích sdílejí tisíce lidí. Jejich dohledatelná protiváha témař neexistuje. Proto se HateFree Culture rozhodla vytvořit na blogu svého webu speciální sekci Hoaxy, ve které bude tyto fámy nebo překroucené informace systematicky uvádět na pravou míru. Chystá se také sestavit jednoduchý návod, jak si mohou uživatelé internetu některé podezřelé kolující informace snadno a rychle ověřit sami.

„Hoaxy jsou většinou tvořeny zneužitím starších fotek a videí, která jsou vytržena z kontextu a prezentována jako důkazy o současné situaci. Časté je také překrucování informací, kdy jsou k reálným incidentům přidávány lživé informace – především, že pachatelem je nelegální imigrant nebo muslim. Řada zpráv je zcela vymyšlených,“ popisuje případy nejčastějších hoaxů Marie Škardová, expertka HateFree Culture na informační bezpečnost. „Naším cílem je tyto fámy vyvracet, dané situace objasňovat a zároveň vytvořit přehledné seznamy hoaxů spolu s návody, jak si informace jednoduše ověřovat,“ doplňuje Škardová.

HateFree Culture se vyvracení podvodných zpráv a fám věnuje dlouhodobě. Už na podzim představila na svém webu nástroj Hejtomat, který přináší vyjádření státních institucí a odborníků k dlouhodobým fámám týkajících se zejména Romů. Nově vytvořená platforma se na rozdíl od Hejtomatu zaměřuje na ty aktuální, kolující zejména na sociálních sítích.

„Vyvracení hoaxů považuji za zásadní krok v boji proti nenávisti vůči různým skupinám obyvatel. Právě takovéto podvodné zprávy zbytečně eskalují už tak vypjatou situaci, které zneužívá ve svůj vlastní prospěch řada jednotlivců i hnutí,“ říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Vytvoření platformy, o to více ze strany vládního projektu, je nejen potřebným krokem, ale také důležitým gestem směrem k veřejnosti,“ dodává.

Iniciativa součásně dává možnost zapojit se do vyvracení fám i široké veřejnosti. Ta může na vymyšlené nebo překroucené informace upozornit emailem na hoax@hatefree.cz a podílet se tak na obsahu této nové platformy. 

HateFree Culture je součástí projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, který realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Je financován Norskými fondy a státním rozpočtem ČR.  

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama