Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?
A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Klíčové aspekty tohoto trestného činu:
Rozsah postihu: Trestný čin se vztahuje na shromažďování a předávání informací cizí mocnosti, a to i v případě, že tyto informace nejsou utajované, pokud by jejich poskytnutí mohlo ohrozit bezpečnost státu.
Trestní sazby:
- V základní sazbě hrozí trest odnětí svobody na jeden až pět let.
- Pokud pachatel získá značný prospěch, může být trest zvýšen na až osm let.
- V případě způsobení značné škody může trest dosáhnout až dvanácti let odnětí svobody.
Sledování osob: Trestný čin zahrnuje i situace, kdy osoba na území ČR sleduje jinou osobu zpravodajskými prostředky ve prospěch cizí moci.
Tato legislativní změna byla motivována potřebou postihovat aktivity, které dosud nebyly dostatečně pokryty stávajícími ustanoveními o vyzvědačství, zejména pokud šlo o předávání neutajovaných, ale strategicky citlivých informací cizím mocnostem. Nicméně, zavedení tohoto trestného činu vyvolalo debaty ohledně možného omezení svobody projevu a potenciálního dopadu na novináře a média, kteří pracují s veřejně dostupnými informacemi. Někteří odborníci upozorňují na riziko zneužití tohoto ustanovení a jeho nejasné vymezení.
Vzhledem k těmto obavám je důležité sledovat, jak bude tento trestný čin aplikován v praxi a zda nedojde k ohrožení základních práv a svobod občanů.
Snad vám to takto stačí, s pozdravem