„Uplynulých pět dní kongresu bylo opravdu napěchováno zajímavými akcemi a pracovními setkáními. Chci poděkovat všem, kteří se na organizaci této úspěšné akce podíleli. Ukázali jsme, že umíme udělat opravdu reprezentativní akci pro návštěvníky z celého světa,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.
„Mám také radost, že se kongresu a doprovodných akcí mohli zúčastnit i mladí studenti. Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem studentů stavebních a dopravních oborů. Ti, kteří kongres navštívili, mohli vidět, že doprava je opravdu různorodý obor, plný skvělých příležitostí. Věřím, že aspoň některé z nich návštěva inspiruje ve výběru studijní i pracovní dráhy,“ dodal Kupka.
Hlavními tématy kongresu byly správa dálnic a silnic, mobilita, odolná infrastruktura a bezpečnost a udržitelnost, provoz a údržba. Zastoupena byla i nová témata, jako je uhlíková neutralita, autonomní vozidla, elektromobily a nabíjecí infrastruktura.
„Velké oblibě mezi návštěvníky se těšil česko-slovenský pavilon, kde firmy představovaly svou práci, a návštěvníkům nabídl bohatý odborný i společenský program. Své stánky zde mělo i deset univerzit,“ uvedl Luděk Sosna, ředitel Odboru strategie Ministerstva dopravy a 1. delegát České republiky při Světové silniční asociaci.
Kongres delegátům nabídl i technické exkurze. Zájemci tak měli možnost vidět na vlastní oči takové stavby, jako tunely na Městském okruhu v Praze nebo postupující dostavbu dálnice D4, která představuje první dálniční PPP projekt v České republice.
Kongres Světové silniční asociace se v České republice uskutečnil podruhé v historii. Příští kongres se uskuteční za čtyři roky v kanadském Vancouveru (ZDE).