Mgr. Martina Berdychová

Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • BPP
  • Královéhradecký kraj
  • krajská zastupitelka
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
-0,35
muži 78%
ženy 21%
18+ 2%
26+ 18%
38+ 29%
50+ 50%

Průměrná známka je -0,35. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.09.2023 8:05:00

Budoucnost opočenského kláštera představí v neděli veřejnosti architektonický at

Budoucnost opočenského kláštera představí v neděli veřejnosti architektonický at

Královéhradecký kraj a architekti ateliéru City Upgrade představí výsledek diskuzí vedení města Opočna, místních obyvatel a kraje o oživení budovy kapucínského kláštera.

 V nedávno zpřístupněných zahradách v areálu kláštera se v neděli od 13 hodin zájemci seznámí s vytvořenou strategií jeho dalšího rozvoje a návrhem koncepce pro jeho nové využití. Následně další návrhy možného využití představí i studenti z FA ČVUT v Praze a FA VUT v Brně.

„Celý komplex v Opočně má obrovský potenciál pro rozvoj místní kultury a cestovního ruchu. Měl by nabízet podmínky pro aktivity zdejších kulturních aktérů zaměřené specificky nejen na oblíbený kulturní turismus, ale především na turismus kreativní. V klášteře by měla působit řada institucí, skupin, spolků a lidí s jednotným, uceleným vedením. Mohli bychom zde společně vybudovat významnou kulturní platformu, která by byla citlivě rozdělena mezi potřeby města a jeho obyvatel i potřeby turistů,“ popsala některé z bodů vytvořeného dokumentu náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu.

Dokument Strategie rozvoje kláštera a návrh koncepce pro jeho nové využití vytvořili architekti ateliéru City Upgrade. Navrhují kroky, díky nimž by se měl opočenský klášterní areál postupně stát jedinečným centrem Opočna i celého Podorlicka. Návrh pro jeho budoucí využití vychází z propojení kultury, vzdělávání, léčitelství a sociální problematiky a snahy o otevření se veřejnosti. Navazuje tak na původní poslání působení kapucínského řádu v opočenském klášteře.

Po nedělním představení návrhu koncepce nového využití kláštera bude v zahradách výstava prezentující výstupy ze Strategie rozvoje kláštera. Další návrhy na oživení této památky od 15 hodin představí také studenti z FA ČVUT v Praze a FA VUT v Brně.

Opočenská klášterní zahrada se postupně otevírá veřejnosti a stává se novým místem pro pořádání kulturních akcí a setkávání místních i návštěvníků města. Během letních měsíců klidovou zónu přímo v centru města Opočna oživily koncerty ZUŠ Opočno, Filharmonie Hradec Králové a Michala Horáka. Návštěvníci měli možnost také zhlédnout výstavu Pětiletka běsů o osudech pamětníků z Královéhradeckého kraje.

Strategii i aktivity v klášterní zahradě se daří realizovat díky projektu Komunitní zahrada kapucínského kláštera v Opočně, za podpory Fondů EHP 2014-2021, program Kultura.

Klášterní areál, který dnes vlastní Královéhradecký kraj, byl založen na základě rozhodnutí provinciální kapituly kapucínského řádu v roce 1673. Ústavní zařízení v opočenském klášteře fungovalo do roku 2007. Celý komplex je od roku 1958 kulturní památkou.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama