„Jedním z důležitých úkolů, které realizací tohoto projektu sledujeme, je zlepšit zprostředkovávání vzájemných vazeb mezi budoucími pěstouny a opuštěnými dětmi. Zkrátka, aby hledání náhradních rodičů pro opuštěné děti bylo v našem kraji úspěšnější a život či prostředí pro tyto děti bylo stále kvalitnější. V podstatě jde o jeden ze střípků, který by měl být součástí úspěšné budoucnosti našeho regionu. Za tím se ale skrývá obrovské množství práce a odbornosti, kterou je třeba postupně vylepšovat. Řešení těchto úkolů sleduje právě tento projekt,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová.
Projekt má v podstatě zajistit zlepšení světa, ve kterém opuštěné děti touží po rodinném zázemí a v němž současně žije řada potenciálních párů, které by chtěly nebo mohly těmto dětem vytouženou rodinu nabídnout. V Královéhradeckém kraji v současnosti žije v dětských domovech přes 300 dětí, přičemž potenciálních rodin se zájmem takové děti přijmout nejsou ani dvě desítky. „Proto chceme povědomí o náhradní rodinné péči výrazně zvýšit a srozumitelně vysvětlovat jeho aspekty veřejnosti,“ doplnila náměstkyně Berdychová.
Projekt, který nese oficiální označení Podpora procesu transformace péče o ohrožené děti v Královéhradeckém kraji, počítá s celkem šesti aktivitami, na jejichž vrcholu stojí právě zlepšení života těchto dětí. „Jednou z aktivit je například podpora profesionálního přístupu pracovníků v oblasti náhradní rodinné péče, ale také příprava mladých dospívajících na odchod z dětských domovů či kampaň, která by měla zvýšit povědomí o této problematice,“ řekl vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí Václav Mackerle.
Projekt finančně zajišťuje Operační program Zaměstnanost plus a má skončit na konci června 2025.