Mgr. Michaela Marksová

  • SOCDEM
  • Hlavní město Praha
  • místostarostka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.12.2016 15:12:00

Ministryně Marksová se zúčastnila zasedání Rady EPSCO v Bruselu

Ministryně Marksová se zúčastnila zasedání Rady EPSCO v Bruselu

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ve čtvrtek jednala v Bruselu, kde se zúčastnila zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO).

 Hovořilo se zejména o připravovaném evropském pilíři sociálních práv, který by měl doplnit hospodářskou integraci eurozóny o zajištění zaměstnaneckých a sociáních práv, dovedností a kvalifikací a vést ke snižování nerovností.

K pilíři nyní probíhá veřejná konzultace a jeho podoba bude představena počátkem roku 2017. „Pilíř, který je určen primárně pro země eurozóny, by měl být otevřen pro všechny členské státy a neměl by vést k vytváření překážek na volném trhu. Pro sbližování sociálních práv je zásadní posilovat hospodářskou a sociální soudržnost členských států a podporovat důstojné pracovní a životní podmínky. Situace, kdy stejná firma platí výrazně nižší mzdy v nových členských zemích ve srovnání s těmi starými, je neudržitelná,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Rada rovněž vzala na vědomí zprávu slovenského předsednictví o postupu při projednávání revize směrnice o vysílání pracovníků, která mění pravidla pro odměňování pracovníků vyslaných na území jiného členského státu v rámci poskytování služeb. Návrh v květnu 2016 odmítlo 11 národních parlamentů a spustilo proces tzv. žluté karty. Evropská komise však námitky odmítla a Rada v projednávání návrhu pokračuje. Dosud se však nepodařilo nalézt shodu nad podobou revize. Problémem je zejména ustanovení o rovném odměňování, které podle některých členských států (včetně ČR) omezí volný pohyb služeb v rámci jednotného trhu EU a bude mít významné negativní dopady zejména na malé a střední podniky v zemích s nižšími mzdami. Návrh Komise přitom neřeší hlavní problémy spojené s vysíláním pracovníků, jako jsou nelegální práce, falešná samostatná vý dělečná činnost a fingované společnosti (letter box společnosti) zakládané zahraničními firmami v zemích s nižšími mzdami za účelem najímání pracovníků a vysílání k sobě do svých zemí.

Rada EPSCO dále dosáhla dohody o revizi nařízení o agenturách EU působících v oblasti práce, zaměstnanosti, vzdělávání a sociálních věcí. Zároveň projednala hlavní krátkodobé a střednědobé priority politiky zaměstnanosti a sociální politiky na rok 2017. Rada rovněž přijala závěry postihující fenomén chudoby z genderového hlediska pod názvem „Ženy a chudoba“, závěry k integraci Romů při naplňování národních integračních strategií nazvané „Urychlení procesu integrace Romů“ a závěry k provádění záruky pro mladé a Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Během pracovního oběda ministři diskutovali úlohu sociálních inovací a sociální ekonomiky jako cesty k vytváření nových pracovních míst a snižování chudoby.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama