Do bavorského hlavního města se sjelo více než 30 hlav států a vlád a přes sto vládních ministrů z celého světa, aby diskutovali o hlavních výzvách mezinárodní bezpečnosti. Neodmyslitelnou roli na tomto setkání sehrávají také zástupci velkých společností, vojenských a průmyslových firem.
Eskalace světového napětí, přibývající válečné konflikty namísto mírového řešení a navyšující se finanční částky jednotlivých států vyčleňované na zbrojení jsou naopak důvodem, proč se proti konání bezpečnostní konferenci pořádá pokojná demonstrace. Mezi hlavní organizátory tohoto protestu , který proběhl v sobotu 17.2. patří i Německá komunistická strana DKP. Přes husté sněžení se na náměstí Karlsplatz sešlo několik tisíc levicově zaměřených lidí a aktivistů (policejní odhady uvádí dva tisíce). Účastí dali najevo, že navyšující peníze na nesmyslné zbrojení chybí nejen ve školství, jak bylo zvýrazněno na jednom z mnohých transparentů, ale i v jiných oblastech státní správy.
Stejně jako svými slogany „Válka nezná vítězů“, „Nikdy znovu válku“, či Rozpustit NATO“ zdůraznili, že jsou proti rozpoutávání dalších válečných konfliktů tohoto agresivního vojenského uskupení jako tomu bylo v minulých desetiletích ve Vietnamu, bývalé Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku a v mnoha dalších státech světa.
Zkušenosti s „plány“ NATO známe také v České republice. Příkladem může být záměr USA z roku 2006 vybudovat radar v Brdech, který měl být součástí americké protiraketové základny v Evropě. Nejen díky protestním akcím KSČM proti jeho výstavbě nakonec USA v září 2009 oznámily, že od svého záměru na vybudování základny ustoupily.