Pomocí včasných a chytrých opatření je totiž možné dopadům změny klimatu předcházet, počítat s nimi a připravit se. S výstupy implementační části zmíněné strategie se můžete seznámit na veřejném projednání v úterý 26. dubna od 16 hodin ve velkém sále zastupitelstva v budově magistrátu Hynaisova 10.
Stanovením a následným plněním konkrétních cílů pro snížení emisí skleníkových plynů budou naplněny závazky, ke kterým se Olomouc připojila v rámci Paktu starostů a primátorů v oblasti Klimatu a Energetiky. Praktickou podobu totiž mitigační opatření získávají zejména v energetických úsporách, kterými přispívají nejen k ochraně klimatu, ale zejména k úspornějšímu provozu. „Samotná strategie je jedním ze zastřešujících dokumentů, který následně napomůže nasměrovat budoucí investiční a rozvojové plány v Olomouci,“ uvádí primátor Žbánek.
Adaptační a mitigační strategie města Olomouce má obsahovat nejnovější trendy energetiky a udržitelné dopravy spočívající ve vazbě na principy Smart City, krizového řízení, energeticky úsporná opatření a je tvořena v souladu s výstupy projektu „Olomouc plánuje budoucnost 2“ a s Energetickou koncepcí Olomouckého kraje. „Konkrétně navržená opatření obsažená ve strategii jako jsou modro-zelená infrastruktura, energetické úspory a čistota ovzduší budou mít následně zásadní vliv na možnost čerpání finančních prostředků z budoucích výzev Norských fondů nebo dotačních titulů EU,“ objasňuje primátor Miroslav Žbánek.
Projekt na zpracování Adaptační a mitigační strategie města Olomouce je z 90 procent financován z Norských fondů.