terorismus
Jak podle vás můžeme čelit islámskému terorismu? Teroristé jsou nedisciplinovaní a mohou zaútočit, kdykoliv, kdekoliv a na kohokoliv.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
07.04.2015 12:44:40 - Mgr. Petr Adam
Dobrý den,děkuji za dotaz. Máte naprostou pravdu - terorismus spočívá právě v tom, že se jedná o boj, který nepodléhá pravidlům, patrně žádným. Neřekl bych, že jsou nedisciplinovaní, teroristické organizace naopak vykazují velikou dávku disciplinovanosti a nakonec i organizace - aťuž v malé míře místních organizací nebo jako globální hrozba.
Proto se proti terorismu bojuje velice těžko. Pravdou ale je, že určité teroristické skupiny působily nejen v Evropě v každé etapě historického vývoje. Vždy se našla skupina lidí, kteří chtěli bojovat proti vládě a bohužel k dosažení svých cílů využívali boje proti civilnímu obyvatelstvu. Připomeňme si například Guye Fawkese v historii dávnější a nebo skupiny minulého století. V Německu působící skupinu Bader - Meinhoffová, RAF (Rote Armee Frakzion).. Brigade Rose v Itálii, V Irsku IRA a Španělsku ETA. Všechny tyto organizace mají na svých rukou krev a dají se velice snadno považovat za teroristické i z úhlu pohledu dneška.
Základním úkolem státu je vytvořit stabilní a bezpečné prostředí pro své obyvatele a k naplnění tohoto úkolu musí fungovat kvalitní policie. Ano, jedině kvalitní policejní prací lze předejít a zabránit tomu aby se civilní obyvatelstvo stalo obětí tak odporného činu jako je terorismus. Doplním ještě, že k policii ještě nutno přiřadit fungující tajnou službu.
Islámský terorismus jako strašák současnosti se ničím neliší od zrůdnosti jakéhokoliv jiného násilí a je třeba udělat vše proto aby nebyl takovým strašákem. A zde se dostáváme od rozměru národního k rozměru mezinárodnímu. Zde se dle mého názoru nebudeme schopni bránit sami. Největší škody na lidských životech nejsou na křesťanském obyvatelstvu v Evropě, ale přímo na blízkém východě a zde je třeba hledat řešení. Řešení za pomoci stabilních vlád v regionu a v tomto případě je třeba jim i nabídnout profesionální pomoc. Pokud selžou tyto vlády v boji na místě vzniku, pak nám opravdu bude v budoucnosti hrozit eskalace násilí. Ruku v ruce s tím jde i poučení se z chyb, které se udály v nedávné minulosti v tomto zmíněném regionu.
Před deseti lety nám například z Lybie nehrozilo žádné nebezpečí terorismu, proč nám tedy teď hrozí tak aktuálně? Je to chyba západních zemí, kdy absolutní destabilizací daného regionu jsme si vytvořili obrovskou líheň těchto radikálů.
Zdaleka si nemyslím, že jsme za bodem zlomu a že s terorismem budeme bojovat na našich ulicích. Pokud nebudou politici koukat jen na nejbližší měsíce, ale jasně si řeknou, že vytvoří koncepci jak bude náš svět vypadat za 20 či 30 let, máme šanci to, co se děje a možná i eskaluje, ještě zvrátit.
Tak jak u všeho je třeba vize, koncepce, plán.. A je třeba jej okamžitě utvořit..
s úctou
Petr Adam