Dostupnost bydlení v Praze
Dobrý den, pane předsedo. Kandidujete, jak v komunálních, tak senátních volbách. Rád bych znal postoj Rozumných v otázce dostupnosti bydlení pro běžnou pracující rodinu (nejenom Praze)? I hypotéku není snadné získat a chápu také, že když je po něčem poptávka, ceny rostou. Koketujete s myšlenkou výstavby státních bytů pro rodiny, jako je to v některých zemích na Západ? Děkuji za Vaši odpověď.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
01.08.2018 10:08:50 - Mgr. Petr Hannig
Centrum Prahy se stalo vlivem velkého počtu zahraničních, v některých částech, místem, kde straší prázdné domy v zuboženém stavu. Tito majitelé nemají zájem o řadovéí nájemníky a snaží se je "vystrnadit", protože je nezajímá obvyklé nájemné a čekají na nějaký lepší příjem. Tito nájemníci se pak musí přesídlit do okrajových částí, čímž se zvyšují ceny nájmů i tam. Česká legislativa případy prázdných domů a bytů neřeší. V jiných zemích (např. Rakousko), když dům v centru města je zanedbaný a prázdný, je činěn tlak na majitele, aby dům opravil a zabydlel, a pokud neučiní nápravu, je mu prostě městem zabrán. U nás legislativa nahrává spíše těm bohatým, však také byla pro ně v devadesátých letech vymyšlena. Posvítili bychom si také na tzv investiční výstavbu. Výstavba má být pro uspokojení bydlení nebydlících a ne jenom a jenom pro kšeft.
ROZUMNÍ navrhují výstavbu státních bytů pro skutečně pracující občany a pro důchodce, kteří žijí na hranici únosti nákladů na bydlení a hrozí jim bezdomovectví. Rozhodně tím ale nemyslíme výstavbu bytů pro problematické občany, kteří pracovat nechtějí a nebudou