Peníze mohou získat na zateplení a výměnu oken i dveří, ale také na výměnu kotle na tuhá paliva nebo instalaci solárního systému, rekuperaci, vypracování projektu a technický dozor. Díky tzv. kontinuálním výzvám („ta dnešní“ trvá až do roku 2021), se NZÚ stává stabilním a předvídatelným programem, se kterým mohou žadatelé dlouhodobě počítat.Příjem žádostí o dotaci na Státním fondu životního prostředí ČR potrvá až do konce roku 2021. Kontinuální výzva pro pražské bytové domy nově nabízí podporu až do výše 30 procent způsobilých výdajů projektu. Výše dotace z programu Nová zelená úsporám se odvíjí od dosažených energetických úspor.
„Vlastníkům bytových domů na území Prahy již dnes můžeme nabídnout více než 250 milionů korun, další prostředky budou postupně přibývat s uskutečněnými prodeji emisních povolenek. Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Pro majitele domů je jistě i zajímavá možnost požádat si o podporu na fotovoltaické systémy, což může významně snížit náklady na elektrickou energii jak v jednotlivých bytech, tak ve společných prostorách bytových domů,“ dodává ministr Brabec.
Novinkou u podpory pro bytové domy je navýšení maximální výše dotace z 20 na 30 % způsobilých výdajů. Úspěšní žadatelé, kteří podali žádost v rámci první výzvy z loňského roku, budou mít možnost žádost převést do této kontinuální výzvy s výhodnějšími podmínkami a dosáhnout tak na vyšší dotaci. „Těmto žadatelům postačí zrušit svou původní žádost a podat si elektronicky novou, všechny ostatní podklady se ale využijí z původní žádosti. Nebudou tak muset znovu dokládat projektovou dokumentaci a energetické hodnocení. Stejně tak kontrola žádosti proběhne ve zrychleném režimu a žadatelé se tak dostanou v řádu tří týdnů do stejného stavu své žádosti jako v loňské výzvě,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Žádosti o dotaci na nízkoenergetická opatření mohou vlastníci bytových domů na území hlavního města podávat od dnešní desáté hodiny. Oprávněnými žadateli jsou společenství vlastníků (bytových) jednotek, bytová družstva, fyzické a právnické osoby, včetně městských částí. Zažádat o dotaci můžou před realizací podporovaných opatření, v průběhu i po dokončení realizace. Pro posouzení způsobilosti výdajů je stanoveno rozhodné datum 24 měsíců před datem evidence žádosti a zároveň ne dříve než 1. 1. 2015.
„Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty jsou propláceny do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé realizují opatření až po jejich schválení, SFŽP ČR garantuje proplacení do šesti týdnů od doložení realizace,“ doplňuje ředitel Valdman.
Žádosti lze podávat elektronicky prostřednictvím interaktivního formuláře umístěného na webových stránkách programu Nová zelená úsporám. Následně je zapotřebí na adresu některého z krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR dodat v listinné podobě všechny požadované přílohy, které jsou nedílnou součást žádosti o dotaci. Konkrétně jde o projektovou dokumentaci, energetické hodnocení, krycí list technických parametrů, souhlasné prohlášení spoluvlastníků nemovitosti, včetně podepsaného formuláře žádosti, což je podepsaný výtisk elektronické žádosti. Veškeré informace k této výzvě, včetně všech dokumentů, najdete na stránkách SFŽP ČR.
Historie a výsledky dotačního programu
V roce 2015 SFŽP ČR v 1. výzvě pro vlastníky bytových domů v programu Nová zelená úsporám přijal 290 žádostí za více než 174 milionů korun. Majitelům bytových domů mimo Prahu dotace nabízí Integrovaný regionální operační program, který řídí Ministerstvo pro místní rozvoj.
Program Zelená úsporám byl vyhlášen poprvé v roce 2009 a v rámci rodinných abytových domů bylo již žadatelům proplaceno 74 024 žádostí v celkové hodnotě přes 20 miliard korun. Aktuálně je v programu otevřena také kontinuální výzva pro podávání žádostí o dotaci na energeticky úsporná opatření u rodinných domů. Majitelé rodinných a bytových domů tak mohou své žádosti podávat až do konce roku 2021. V těchto letech plánuje program Nová zelená úsporám rozdělit mezi příjemce více než 25 miliard korun.
Kontinuální výzva pro bytové domy v kostce
· Pouze pro bytové domy na území hl. m. Prahy.
· Program koordinován s IROP – zvýšení max. míry podpory až na 30 % z celkových způsobilých výdajů.
· Kontinuální výzva - není omezena lhůtou pro podání žádosti o dotaci, ale dobou trvání programu Nová zelená úsporám, tedy datem 31. 12. 2021.
· Žádosti, pro které nebudou v době jejich podání aktuálně volné finanční prostředky, budou zařazeny do zásobníku žádostí, ze kterého budou postupně přesouvány do řádné administrace, tak jak budou postupovat výnosy z prodeje emisních povolenek. MŽP bude průběžně informovat veřejnost o dostupných prostředcích a stavu programu.
· Obnovitelné zdroje lze nově podpořit i samostatně bez přímé vazby na realizaci zateplení.
· Nově je možné získat příspěvek na fotovoltaické systémy, plynová tepelná čerpadla a zdroje na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.
· Dotaci lze využít na zajištění energetického hodnocení, projektové dokumentace a odborného technického dozoru.
· Rychlá administrace - 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
· Méně papírování - méně povinných dokladů a ověřených kopií.
· Žádosti budou moci žadatelé elektronicky podávat od 15. března 2016 od 10 hodin do 31. 12. 2021.
· Kompletní podmínky jsou k dispozici od 15. února 2016 na stránkách stránkách SFŽP ČR.