Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlásily dvě nové výzvy k podávání žádostí o dotaci zaměřené na odpadové hospodářství. O finanční podporu mohou požádat zejména kraje, města, obce, původci odpadu i podnikatelské subjekty. Příjem žádostí startuje 1. září a potrvá až do 30. listopadu 2016.
„Jednou z našich hlavních priorit v oblasti odpadového hospodářství je pokračovat v co největším snižování nákladů pro obce v souvislosti s loni zavedenou povinností třídit nové komodity jako bioodpad a kovy, a zamezit tak účtování nového třídění do poplatků za svoz odpadu občanům. Chceme tak obcím i občanům usnadnit přístup ke třídění odpadů, což, věřím, přispěje i ke snížení množství odpadů, který bude končit na skládkách. Právě odklon od skládkování patří mezi jednu z priorit Ministerstva životního prostředí v oblasti odpadové politiky," vysvětluje ministr Richard Brabec a dodává: „Téměř 50 % komunálního odpadu, tedy zejména obsahu černých popelnic, končí v současné době na skládkách. A bohužel až 50 % černých popelnic obsahuje biologicky rozložitelný komunální odpad, který v jiných zemích končí běžně v kompostárnách nebo třeba v bioplynových stanicích, kde se z něj vyrábí energie, jinými slovy znovu se nějak využívá. Takže tady musíme opravdu přidat.“
40. výzva OPŽP
V rámci této nově vyhlášené výzvy je k dispozici 100 milionů korun. „Z dotace bude možné podpořit projekty zaměřené mimo jiné na předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů, například na pořízení domácího kompostéru pro občany nebo štěpkovač přiměřeného výkonu,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Domácí kompostování je vhodným doplňkem systému sběru biologicky rozložitelných komunálních odpadů v obcích, může tak napomoci snížit jejich množství, které dnes končí v černých popelnicích, potažmo na skládkách. „Pozitivní efekt domácích kompostérů vidím v tom, že přímo na své zahradě si můžeme vyrobit vlastní kompost. Takže ušetříme peníze a chytře přeměníme bioodpad na přírodní hnojivo,“ doplňuje Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů MŽP.
Podporu mohou získat i projekty zaměřené na předcházení vzniku textilního a oděvního odpadu prostřednictvím rozšíření nebo vybudování sběrné sítě kontejnerů, a to včetně prostředků na jejich svoz. Šanci získat dotaci mají i projekty, jejichž cílem je rozvoj či modernizace softwaru pro neinvestiční projekty v rámci předcházení vzniku komunálních odpadů nebo budování takzvaných center opětovného použití odpadů a systémy opětovného použití odpadů, které budou napojeny na konkrétní obce.
„Žádosti budeme přijímat od začátku září do konce listopadu letošního roku. Minimální výše způsobilých realizačních výdajů činí půl milionu korun bez DPH. Výzva je kolová.“ upřesňuje ředitel Valdman.
41. výzva OPŽP
Dotaci v této výzvě získají projekty zaměřené na výstavbu a modernizaci zařízení pro sběr, třídění a úpravu odpadu. Nezanedbatelná částka půjde i na výstavbu a modernizaci zařízení pro materiálové využití odpadů a bioplynové stanice. Podporou dalšího zpracovávání odpadů chceme efektivně snižovat množství odpadů, které končí na skládkách. K dalším podporovaným aktivitám patří výstavba a modernizace zařízení pro nakládání s nebezpečnými odpady, včetně zdravotnických odpadů za předpokladu, že nebudou skládkovány.
„Alokace této výzvy činí 1,85 miliardy korun, které budou poměrově rozděleny na dílčí alokace pro každou skupinu typových projektů, např. na sběrné dvory, třídící linky, bioplynové stanice, a to na základě požadavků na dotaci v rámci přijatých žádostí,“ upřesňuje pravidla výzvy ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Upozorňuje i na to, že u některých typových projektů, u kterých činí výše dotace 25 nebo 30 % způsobilých výdajů, bude možné kromě dotace využít i zvýhodněnou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR. Příkladem mohou být právě třídící linky. Přehledná tabulka s informacemi, jak velkou podporu lze na jednotlivé typové projekty získat, je pro žadatele k dispozici v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v kapitole B.6.3.2.3.
Na obdobné projekty byly již dříve vyhlášeny dvě výzvy OPŽP, v nichž bylo schváleno 283 projektů s celkovou výší dotace přesahující 1 miliardu korun [1]. Více než polovinu této částky si mezi sebou rozdělily projekty na výstavbu, vybavení nebo modernizaci kompostáren.
Dokumenty k 40. výzvě najdete ZDE
Dokumenty k 41. výzvě najdete ZDE
Poznámky:
[1] Seznam schválených projektů najdete ZDE