Česká republika, stejně jako celá Evropská unie, podporuje dvoustátní řešení v souladu s mezinárodněprávními kriterii. Konečná dohoda a parametry mírového uspořádání musí být výsledkem přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou, které zajistí stabilitu a udržitelné mírové soužití.
„Evropská unie by měla vyslat jasný signál nové izraelské vládě, že jsme připraveni zúčastnit se konstruktivního dialogu. Tento dialog by se měl týkat všech aspektů naší široké spolupráce. Je rovněž nezbytné, abychom zahájili a udrželi konstruktivní komunikaci s partnery v regionu i se Spojenými státy, které hrají v blízkovýchodním mírovém procesu nezastupitelnou roli,“ řekl k této problematice ministr Tomáš Petříček.
Ministři diskutovali i o průběhu koronavirové pandemie v širším regionu Blízkého východu. EU poskytla zemím regionu rychlou a cílenou podporu a koordinuje zdroje EU, jejích členských států a mezinárodních finančních institucí. Jižní sousedé EU obdrží okamžitou pomoc ve výši 31 milionů EUR a dále 572 milionů EUR na posílení zdravotnických systémů.
ČR poskytuje pro boj s pandemií v rozvojových zemích pomoc v hodnotě 200 mil. Kč. Finanční prostředky by měly být využity na řešení bezprostředních dopadů pandemie, zejména v oblasti poskytování zdravotní péče, podpory hygieny a výživy, vč. posilování odolnosti obyvatelstva i zdravotnických systémů cílových zemí.
„Současná pandemie dále prohloubí strukturální problémy ekonomik zemí v jižním sousedství EU. Většina vlád těchto zemí bude hledat rychlá řešení v podobě nákladných půjček ze zahraničí, což povede ke zvýšení jejich závislosti na věřitelích. To by následně mohlo vést k nespokojenosti obyvatelstva i ke zvýšení migračních tlaků na hranici EU. My však potřebujeme jiný scénář. Evropská unie by prostřednictvím aktivní spolupráce s našimi jižními sousedy mohla pomoci při zachování bezpečnosti, stability a prosperity na své jižní hranici,“ poznamenal k tomuto tématu ministr Petříček.