„Česko podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Investujeme 5 milionů korun. Z Venezuely prchlo už téměř 5 milionů lidí, z toho asi jedna třetina do Kolumbie, která jim nezabouchla dveře před nosem. Příliv uprchlíků navíc pokračuje,“ zdůvodnil poskytnutí humanitární pomoci, kterou není možné adresovat přímo Venezuele, Petříček.
Česká pomoc a situace ve Venezuele byla jedním z hlavních témat během jednání s ministrem zahraničí i viceprezidentkou. Ministr Petříček také vyzýval kolumbijskou stranu, aby v rámci podpory obchodu, ale také třeba turismu, otevřela v Praze svou ambasádu. ČR tu svou v Bogotě znovuotevřela v r. 2014.
Stěžejním bodem programu v rámci podpory českých ekonomických zájmů pak bylo setkání s ministrem obrany Boterem. „Česko má s Kolumbií dlouhou historii spolupráce v obranném průmyslu. Myslím, že se podařilo vzbudit skutečný zájem kolumbijské strany. Jako politik mohu našim firmám pomoci otevřít dveře, ale samotný kontrakt už si musí zajistit samy. Budu proto dále sledovat, zda naše návštěva v Kolumbii přinesla to kýžené ovoce,“ komentoval jednání se zástupci ministerstva obrany Petříček.
Na okraj návštěvy Kolumbie se Petříček sešel také s diplomatickým zástupcem venezuelského prezidenta Guaidóa Juliem Borgesem. Velmi otevřené jednání mělo za cíl především získat o situaci v zemi informace z první ruky. Petříček také vystoupil na Univerzitě Sergia Arboledy s přednáškou o bezpečnostních výzvách. Studenti se ho v rámci debaty ptali třeba na brexit nebo pohled Česka na situaci v Latinské Americe.
Stejně jako v Mexiku pak český ministr zahraničí zahájil v hlavním městě Bogotě oslavy vzniku Československa, a to jak se zástupci krajanů, tak zástupci ambasád, které v Bogotě sídlí. „Měl jsem v Mexiku a v Bogotě během oslav vzniku naší republiky své dva první projevy ve španělštině. Trochu jsem se u toho zapotil, taková příležitost si to ale zaslouží, jednalo se totiž zároveň o připomenutí letošního výročí 30 let od sametové revoluce. V Kolumbii, i když je to 10 tisíc kilometrů daleko, náš úspěšný přechod od totality k demokracii mnoho lidí sledovalo a nadále sleduje,“ uzavřel Petříček.