Ministři podpořili pětibodový akční plán, kterým se chce EU podílet na afghánském mírovém procesu. Šéfové diplomacií členských států dále odsouhlasili, že finální mírová dohoda musí zachovat výdobytky vývoje v zemi za posledních 18 let, a to včetně rovných práv žen, ochrany dětí a mladistvých a pokračování reforem a dosavadního rozvoje země.
Debata k Východnímu partnerství se zaměřila na přípravu schůzky ministrů zahraničí členských států EU a zemí Východního partnerství, která proběhne na okraj květnové Rady pro zahraniční věci společně s konferencí k 10. výročí Východního partnerství.
Pro ČR je Východní partnerství jednou z dlouhodobých zahraničněpolitických priorit. První summit proběhl v rámci prvního českého předsednictví EU v Praze v roce 2009. „Pro ČR je důležité, aby se i nadále rozvíjela spolupráce EU se zeměmi Východního partnerství, zejména v oblasti hybridních hrozeb, boje proti korupci či nezávislosti médií. Podporujeme veškeré kroky, které vztahy EU se zeměmi Východního partnerství prohloubí,“ uvedl ministr Petříček.
V rozpravě o Venezuele diskutovali ministři o aktuální situaci v zemi, která se i nadále zhoršuje. Země se nachází v hluboké hospodářské a humanitární krizi, její občané trpí nedostatkem potravin, pitné vody i léků. ČR vyčlenila na humanitární pomoc Venezuele již 10 milionů korun.
„Dnes jsme odsoudili nedávné kroky Madurovy administrativy, která zamezila Juanovi Guaidóovi na patnáct let zastávat veřejné funkce a zbavila jej poslanecké imunity. Tato opatření jsou velmi špatným signálem,“řekl k současnému vývoji ve Venezuele ministr Tomáš Petříček. ČR je připravena podpořit případné rozšíření společných evropských sankcí vůči protagonistům Madurova režimu, kteří nesou za současnou katastrofální situaci zodpovědnost.