Slavnostnímu podpisu dokumentů předcházelo pracovní jednání představitelů jednotlivých krajů. Všichni se shodli na potřebě pokračovat ve spolupráci, která je přínosem hlavně při výměně informací a zkušeností na jednotlivá odborná témata. Dalším přínosem je budování dobrých sousedských vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem.
Celkem třináct odborných pracovních skupin se zaměřuje na výměnu informací k tématům vodního hospodářství, zemědělství a lesnictví, ochrany přírody a životního prostředí, hospodářství a digitalizace, vědy a výzkumu, cestovního ruchu, zdravotnictví a sociální oblasti, ochraně před katastrofami, dále k dopravě, územnímu plánování, regionální politice EU, kultuře, vzdělávání i sportu, to vše s možným využitím evropských fondů.
„Zejména v současné době je přeshraniční spolupráce velice důležitá, protože podporuje dobré sousedské a mezilidské vztahy,“ řekl při podpisu hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a připomněl, že konkrétním úspěšným příkladem této spolupráce je 13 ročníků Mladé univerzity Waldviertel–Vysočina, která umožňuje setkávání a navázání kontaktů především u mladé generace.
Stále platí také Dohoda o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Ta upravuje podmínky pro zásah zdravotnických posádek na území jiného kraje i například to, do které nemocnice v případě zásahu cizí posádky bude pacient převezen. Kraj Vysočina se v roce 2018 připojil k už dříve uzavřeným dohodám zdravotnických služeb Jihočeského a Jihomoravského kraje s Dolním Rakouskem. Na Vysočině se zásahy podél hranice týkají posádek v Jemnici, částečně v Moravských Budějovicích a v Telči.