Česká republika V KLIDU využívá největší hospodářskou konjunkturu za posledních několik desetiletí. Ta pramení především z našeho ukotvení v Evropské unii, nejsilnějším a nejbohatším uskupení států světa, neboť tam směřuje 84 % našeho exportu (který tvoří 80 % našeho HDP). ALE řada občanů má pocit, že by stát mohl rozdávat víc. A v tom je podporuje i vláda, když v parlamentu prosadila levicový státní rozpočet na rok 2019, který je postaven na pohodlných příjmech a přidává velkoryse řadě sociálních skupin. Místo úspor zejména na byrokracii státu se Česko i příští rok plánuje zadlužit a nemá tak žádné rezervy pro případ možné recese. Co na tom, že světové trhy už celé měsíce klesají v obavách z nastupující obchodní války mezi USA a Čínou nebo z oslabení ekonomiky zřejmě všech členů EU po očekávaném vystoupení Velké Británie z EU. Co na tom, že hrozba další světové hospodářské recese je za dveřmi a Česko jako malá a otevřená ekonomika bude patřit k nejohroženějším.
Žijeme V KLIDU také díky členství České republiky v NATO, které bylo a je zárukou, že vojensky naši vlast nikdo neohrožuje, protože ji brání dle smluvních dokumentů před potenciální agresí všech ostatních 28 členských států v čele s USA. ALE řada občanů i část politiků má pocit, že je to další diktát, jen Moskvu vystřídal Washington. Co na tom, že napětí v mezinárodní politice by se dalo krájet – Krym, Donbas, Sýrie, Afghánistán jsou jen některá ohniska a další přibývají.
Uvidíme, na jakém mezinárodním pozadí si v roce 2019 Česká republika připomene své 20leté členství v NATO a 15leté členství v EU. Zásadní budou zřejmě oslavy 30. výročí Sametové revoluce ze 17. listopadu 1989. Výročí bude také nepochybně výzvou pro demokratické strany, aby hledaly programové koncepty a nové styly komunikace.
Zdeněk Somr
místopředseda ODA